Идеја за појадок: Мафини со пршута

Предлог што да подготвите за денешниот појадок.

Потребни состојки:

9 јајца

2/3 шолја вода

¼ лажичка сол

¼ лажичка бибер

50 г пршута

¼ шолја рендан пармезан

Праз(по желба)

Начин на подготовка:

Вклучете ја рерната на 190 степени. Премачкајте го калапот за мафини со малку масло. Во сад изматете јајца, вода, сол и бибер. Во друг сад ставете ја сечканата пршута, праз и сипете го пармезанот. Во калапот за мафини сипете ја смесата со пршута, па прелијте со смесата со јајца. Печете 25 до 30 минути. Со помош на нож извадете ги мафините откако ќе бидат готови.

Тагови
реклама

Масовно иселување: Зошто си заминуваат луѓето од Македонија и дали би се вратиле?

Read more

Бил Гејтс: Треба да се подготвиме за нова пандемија

Read more

Пробајте нешто ново: Извонредни трикови за незаборавна предигра

Read more

За малку избегнат судир на патнички авион и НЛО

Read more

Рецепти

Идеја за десерт: Чоколадна торта

Read more

Рецепт на денот: Ролат од тиквички со шунка и кашкавал

Read more

Кремасти тестенини со печурки и пилешко

Read more

Дали го чувате кромидот во фрижидер?

Read more

Магазин

Намирници кои треба да ги јадете ако сакате да се одбраните од COVID-19

Читај повеќе
  • filter

Запознајте ја новата мис Универзум: Андреа Мартинес, од кошаркарка до мис на Шпанија

Читај повеќе

Идеја за десерт: Чоколадна торта

Читај повеќе

За малку избегнат судир на патнички авион и НЛО

Читај повеќе

Десет најскапи градови за живеење во 2020 година

Читај повеќе

Бил Гејтс: Треба да се подготвиме за нова пандемија

Читај повеќе

Љубовен хороскоп: Како функционира врската меѓу два исти хороскопски знаци?

Читај повеќе
  • play_arrow

3Д анимација: Што прави коронавирусот кога ќе влезе во вашето тело?

Читај повеќе
  • play_arrow

7 одлични вежби за совршени бицепси

Читај повеќе