Идеја за ручек: Запечени тортиљи со пилешко и кашкавал

Мексиканската кујна е популарна низ целиот свет, а ја сакаат и Македонците. За денешниот ручек ви препорачуваме да подготвите запечени тортиљи полнети со пилешко и кашкавал.

Потребни состојки:

8 тортиљи

600 г пилешко месо

2 лажици маслиново масло

2 црвени пиперки со средна големиња

1 кромид

300 г пченка

Сол, бибер и чили

200 г гауда

Сос

2 лажици маслиново масло

2 лажици брашно

100 мл пасирани домати

1 мала лажица чили

2 мали лажици буковец(благ)

1 мала лажица лук во прав

Половина лажичка оригано

Сол

Начин на подготовка:

Најпрвин подгответе го сосот. Загрејте масло, додајте брашно и мешајте 2 минути па додајте чили, буковец и оригано. Додајте малку путер за да нема грутки во сосот. Додајте ги доматите, посолете и оставете да се вари 10 минути. Посолете и додајте зачини по желба.

Измијте ги и исечкајте ги пиперките. Измијте го пилешкото месо и исечкајте го на коцки. Пржете ги пиперките неколку минути, па по неколку минути додајте го пилешкото. Посолете, додајте малку чили по желба и пченка. Варете 10 минути.

На секоја тортиља ставете од смесата, нарендајте сирење и замотајте. Ставете ги тортиљите во тава, прелијте со сосот и печете 20 минути на температура од 180 степени.

реклама

Кои се фаворити за победник на Евровизија 2021?

Read more

Кој го вооружува Хамас?

Read more

Контроверзниот еротски филм „365 Days “ сепак ќе добие уште две продолженија

Read more

Што може израелскиот антиракетен систем „Железна купола“?

Read more

Рецепти

Лосос на три начини

Read more

Марио готви меци пакери

Read more

Идеја за појадок: Мафини со сирење и зеленчук

Read more

Десерт на денот: Колач со лешници и чоколадо

Read more
 

Магазин

  • filter

Дизајн „боли глава“

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто е добро да одгледувате растенија во вашиот дом?

Читај повеќе

Белоглавиот мршојадец Сунчица се врати на Балканот

Читај повеќе

Австрија не признава руска и кинеска вакцина за во „зелениот пасош“

Читај повеќе
  • play_arrow

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Читај повеќе
  • play_arrow

За меки стапала - домашен спа педикир со две состојки

Читај повеќе
  • play_arrow

Принц Хари: Стисни заби и заврши си ги должностите? Не го сакав тоа

Читај повеќе

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Читај повеќе
  • play_arrow

Лосос на три начини

Читај повеќе