Играњето ВР игрици може да ја намали болката кај пациентите со рак

Новото истражување покажа дека ВР технологијата може да ја ублажи болката кај пациентите со рак. Играњето игрици, како и истражувањето на тивките средини со помош на дигитални слушалки, им помогнало на пациентите да ги ублажат симптомите на болеста што ја имаат.

Д-р Вилиам МекГи од Белфаст тврди дека „ВР интервенциите се ефикасни во намалувањето на болката и стресот, особено кај луѓето со рак“.

„Како што ВР системите стануваат прогресивно сѐ подостапни, интервенциите со ВР можат да понудат поповолни третмани од конвенционалните“, според д-р МекГи.

Само во Обединетото Кралство 3 милиони луѓе боледуваат од рак, а една таква дијагноза во просек се поставува на секои 90 секунди.

Најмногу болка предизвикуваат туморите кои вршат притисок врз коските, нервите и органите во телото, но и третманите како радиотерапија може да резултираат со остра болка, а на многу пациенти им се препишува морфин за да се справат со агонијата.

Претходните истражувања покажаа дека виртуелната реалност, виртуелната симулација која ги следи движењата на главата, така што лицето се чувствува како да е во нова средина, може да се користи за смирување на децата во болниците.

Најновото истражување анализирало како технологијата може да се користи за лекување на болка. Истражувачите анализирале 31 различна студија за да го видат влијанието на ВР технологијата врз болката кај луѓето кои страдаат од рак, деменција, кардиоваскуларни болести, мултиплекс склероза и бубрежни заболувања. Просечната возраст на пациентите била 51 година, а ВР сесиите траеле околу 20 минути. Пациентите имале сесии од еднаш на секои две недели до секојдневно, пет дена во неделата во период од две недели. Некои сесии вклучувале релаксирачки, природни средини, додека други вклучувале пациенти кои играле игрици. Оние кои практикувале ВР сесии доживеале значително олеснување на болката, особено заболените со рак.

„Имерзивната ВР технологија може да понуди нефармаколошка интервенција која лекарите, негувателите и пациентите ја сметаат за прифатлива“, заклучи д-р МекГи.

Тагови
реклама

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

Вести

10 занимливости за Наполеон што веројатно не ги знаете

Read more

Метеж во орбитата на Земјата - на повидок сообраќајни правила и во вселената

Read more

Кина гради подводен дата центар со моќност од шест милиони компјутери

Read more

Не биле дивјаци, туку како нас: 5 откритија што го објаснуваат животот на неандерталците

Read more
 

Гик

Google в петок ги брише сите стари кориснички сметки

Читај повеќе

10 занимливости за Наполеон што веројатно не ги знаете

Читај повеќе

Метеж во орбитата на Земјата - на повидок сообраќајни правила и во вселената

Читај повеќе
  • play_arrow

Кина гради подводен дата центар со моќност од шест милиони компјутери

Читај повеќе

Не биле дивјаци, туку како нас: 5 откритија што го објаснуваат животот на неандерталците

Читај повеќе

Новогодишна понуда на Телеком за вистинско поврзување

Читај повеќе

Историчарите спорат: Еден римски цар бил трансродово лице

Читај повеќе

Заштитете го вашиот профил на Gmail да не останете без него по 1 декември

Читај повеќе

Конечно скокна продажбата на телефони

Читај повеќе