Илон Маск најавува 0-100 км/час за помалку од секунда

Илон Маск, извршниот директор на Tesla, се надмина себеси.

Комуницирајќи преку X, што особено му се допаѓа, тој ги наведе најважните детали поврзани со лансирањето на новиот Tesla Roadster. Па, без дополнително одложување, ова се најавите:

1) Tesla радикално ги зголеми дизајнерските цели за овој производ.

2) НИКОГАШ нема да има автомобил како овој, ако можете да го наречете автомобил.

3) Забрзување од 0-100 км/час за помалку од 1 секунда, а тоа не е толку интересно.

4) Можеби ќе лета малку.

5) Во соработка помеѓу Tesla и SpaceX

6) Продукцискиот дизајн е завршен.

7) Ќе биде откриен оваа година

8) Ќе биде достапен следната година

9) Ќе биде ракета на тркала

10) Има потенцијал да биде најлудото нешто досега.

URL
Што значи сето тоа?

Да се ​​вратиме на 16 ноември 2017 година кога Tesla ја претстави втората генерација на Roadster. Денес е 29 февруари 2024 година, а електричниот спортски автомобил допрва треба да се појави. Сепак, чекањето е речиси завршено ако му се верува на шефот на Tesla, Илон Маск.

Контроверзниот извршен директор се појави на својата платформа за социјални медиуми X (поранешен Twitter) за да разговара за долгоочекуваниот електричен автомобил со високи перформанси. Ако има еден извршен директор во автомобилскиот бизнис кој знае како да развие производ, тоа е Маск и тој очигледно има храброст да го рекламира.

URL

Имајќи предвид дека поминаа околу шест и пол години од претставувањето на Roadster, време е уште еднаш да ги погледнеме техничките спецификации кои ги вети Tesla. Првично се тврдеше дека достигнува 100 км/час за 1,9 секунди и забрзува од 0-160 км/час за 4,2 секунди, со време од четвртина милја од 8,8 секунди. Машината со погон на сите тркала и четири седишта ветува дека ќе надмине 400 км/час и ќе помине илјада километри со едно полнење.

URL

Следниот Tesla Roadster треба да има отстранлив стаклен покрив, кој влегува во багажникот кога не се користи. Еден стар твит објавен од Маск во јуни 2018 година зборуваше за опцијата на SpaceX за „10 мали ракетни погони кои се беспрекорно распоредени околу автомобилот. Овие ракетни мотори драматично го подобруваат забрзувањето, максималната брзина, сопирањето и вртењето. Може дури и да овозможи Tesla да лета“.

Ќе поверуваме кога ќе видиме

Во мај 2021 година, Маск тврдеше дека автомобилот ќе забрза од 0 до 100 км/час за неверојатни 1,1 секунда. Бидејќи тоа не беше доволно лудо, сега вели дека ќе го направи тоа за помалку од 1 секунда... Како и обично со ветувањата на Маск, земете ги овие твитови со резерва. Ќе поверуваме кога ќе видиме.

Сепак, ќе ги земат парите. Tesla продолжува да прифаќа резервации за 50.000 долари по лице. Под услов да не се промени, цената на Roadster варира од 200.000 до 250.000 американски долари. Тоа воопшто не е евтино, но е донекаде поволно во споредба со Rimac Neverа, на пример, кој чини над 2 милиони долари, нема задни седишта и не се претвора во кабриолет.

Тагови
реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Со 11.100 км/ч за 1 час низ половина свет: Тестот беше успешен, доаѓа ракетен авион?

Read more

Тешка недела: Финансиски хороскоп за секој знак од 15 до 21 април

Read more

Авто новости

Дали жените се повнимателни возачи од мажите?

Read more

Peugeot конечно го покажа тајниот прототип 208 Cabriolet

Read more

BMW со првите фотографии го најави претстојното доаѓање на новиот X3

Read more

Стокец од 10.000 евра!

Read more
 

Автомобили

Дали жените се повнимателни возачи од мажите?

Читај повеќе
  • filter

Peugeot конечно го покажа тајниот прототип 208 Cabriolet

Читај повеќе

BMW со првите фотографии го најави претстојното доаѓање на новиот X3

Читај повеќе

Стокец од 10.000 евра!

Читај повеќе
  • filter

Погледнете го единствениот Lanzante McLaren Senna GTR LM 25 во светот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Мал, но моќен: Поздравете го потполно електричниот мал SUV Volvo EX30

Читај повеќе
  • filter

Porsche Panamera, Audi Q8 и Volkswagen ID.7 се победници!

Читај повеќе
  • play_arrow

Бензин, дизел или хибрид: Кое е најбрзото BMW од Серија 3?

Читај повеќе
  • filter

Први фотографии од новиот Alfa Romeo: SUV Milano од секој агол

Читај повеќе