Илон Маск нуди награда од 100 милиони долари, ова се условите

Американскиот бизнисмен и милијардер Илон Маск понуди награда од 100 милиони долари за пронаоѓање ефикасен систем за отстранувањето на јаглероден диоксид од атмосферата и од океаните.

„Засега имаме само една планета. Дури и да постои 0,1 проценти за катастрофа, зошто да ризикуваме? Тоа е лудост“, изјави Маск.

Наградата од 100 милиони долари Маск ја најави уште во јануари, натпреварот ќе трае четири години. Во четвртокот американскиот милијардер ги објави условите за учество во натпреварот.

Оние кои ќе аплицираат мора да имаат план за отстранување на јаглероден диоксид за наредните 100 години.

Проблемот со екстракцијата на јаглероден диоксид и неговото складирање  добиваат сè поголемо внимание од истражувачите бидејќи поради климатските промени се топат глечерите, се интензивираат тропските бури.

Во светот годишно се произведуваат околу 50 милијарди тони јаглероден диоксид, отстранувањето би чинело околу 300 долари по тон.

Според процените на научниците, до 2050 година би требало да отстраниме околу 10 милијарди тони јаглероден диоксид.

Remote video URL
Тагови
реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Read more

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Read more

Живот

Три хороскопски знаци на кои не треба да им верувате

Read more

Пет навики кои ги има скоро секој, а кои привлекуваат лоша енергија во домот

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Неколку идеи за есенска декорација кои не чинат многу

Read more
 

Магазин

Кој најчесто заболува од долг ковид?

Читај повеќе

Топ 3 најздрави есенски намирници

Читај повеќе

Instagram убавица: Кара Дел Торо

Читај повеќе

Пет хороскопски знаци кои важат за најголеми заводници

Читај повеќе

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Читај повеќе

Науката има објаснување: Зошто некои деца не сакаат да јадат брокула?

Читај повеќе

Подобрете го имунитетот по природен пат со помош на овој пијалак

Читај повеќе

Секој пар минува низ пет фази во љубовта, третата е најтешка

Читај повеќе

Три хороскопски знаци на кои не треба да им верувате

Читај повеќе