Има повеќе слободни кревети од КОВИД пациенти на инфективните одделенија

Скопје, 15 мај 2021 (МИА) – На инфективните одделенија во земјава се лекуваат вкупно 329 пациенти, и има слободни кревети. Во ковид центрите во Скопје во изминативе 24 часа се хоспитализирани 22 нови пациенти, а вкупно се лекуваат 207 лица сомнителни и потврдени за COVID-19.

Инаку, вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и во болниците низ земјава е 536 и има околу 870 празни болнички кревети во ковид центрите.

Од Министерството за здравство соопштија дека поради намалениот број на болни, болниците затворија дел од капацитетите наменети за ковид пациенти.

-Бројот на приеми во изминативе денови се намалува и утрово до 8 часот имало 180 слободни места, а се очекува во тек на денот по направените исписи на оздравените пациенти да се ослободат и дополнителни места. Во тек на денот се прават и исписи на оздравени пациенти со што ќе се ослободат дополнителни легла, соопштија од Министерството.

По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во Битола се хоспитализирани 40 пациенти позитивни и суспектни на COVID-19.

Во болницата во Штип се хоспитализирани 38 пациенти. На инфективното одделение во Тетово има 7 пациенти, во Велес се лекуваат 42 болни, а во Куманово 49 пациенти позитивни и суспектни на Ковид 19. Во ковид центарот во Охрид има хоспитализирано 40 пациенти, во Прилеп 27, во ковид центарот во Гостивар 10, а во Струга 15 болни. Во болницата во Струмица хоспитализирани се 21 пациент, во Кочани 12 во Кичево 9, Кавадарци 13, а во Гевгелија 6 лица позитивни и суспектни на корона вирусот. Имајте предвид дека бројките се менуваат од час во час, според направените приеми и исписи на пациенти.

Министерството за здравство информира дека има увид во состојбата со капацитети и доколку има потреба одделенијата ќе бидат дополнително проширени.

Во последното деноноќие, на Интерните клиники имало 8 приеми. Во ковид центарот во ГОБ 8 Септември имало 8 примени пациенти и 6 биле примени на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во текот на вчерашниот ден.

Во изминатите 24 часа дома се пуштени 33 оздравени пациенти. Во ковид центрите на Интерните клиники се лекуваат 58 пациенти.

Во ГОБ 8 Септември има вкупно 75 болни, а на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби лежат 69 пациенти, додека на Иститутот за белодробни заболувања кај децата-Козле има 4 пациенти. На Клиниката за детски болести има едно дете позитивно на Ковид 19 вирусот.

Како што посочуваат од Министерството, сите инфективни одделенија имаат довод на кислород и можат да згрижат пациенти кои имат потреба од кислородна поддршка.  

реклама

Предупредување до над 48 милиони луѓе: Следува пекол на Земјата

Read more

Што ќе се случи ако правите 300 „чучњеви“ секој ден, цел месец?

Read more

Актерката Силвија Стојановска доби затворска казна за транспорт на кокаин

Read more

Што ќе случи во вашето тело кога ќе се откажете од пивото?

Read more

Македонија

Од утре се укинува полицискиот час, одлучи Владата

Read more

Шекеринска: Овој НАТО Самит беше историски за земјава

Read more

Неколку скопски улици утре без вода

Read more

Нови 29 случаи на COVID-19 од 2.887 тестирања

Read more
 

Вести

Од утре се укинува полицискиот час, одлучи Владата

Читај повеќе

Шекеринска: Овој НАТО Самит беше историски за земјава

Читај повеќе

Словенија прогласи крај на епидемијата, но не и на мерките

Читај повеќе

Кривична за скопјанец за криумчарење мигранти

Читај повеќе

Неколку скопски улици утре без вода

Читај повеќе

AstraZeneca: Терапијата со антитела не успеа да спречи развој на коронавирус

Читај повеќе

Унгарија со закон го забрани промовирањето на хомосекусалноста

Читај повеќе

Нови 29 случаи на COVID-19 од 2.887 тестирања

Читај повеќе

Заев: Не сум оптимист дека до 22 јуни може да се реши прашањето со Бугарија

Читај повеќе