Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

За оргазмот најчесто се пишува од женска перспектива, додека мажите се често во втор план бидејќи главно немаат проблеми со свршување.

Сепак, и кај машкиот оргазам постојат многу работи и интересни факти, а самиот интензитет на оргазмот може да зависи од многу фактори.

Одвоивме неколку интересни факти за машкиот оргазам:

1. Истражувањата покажаа дека просечно оргазмот кај мажите трае од 5 до 30 секунди. Женскиот е подолг.

2. Оргазам и ејакулација не се случува во исто време, ејакулација може да се појави по оргазам, додека има и мажи кои доживеале оргазам без ејакулација.

3. Истражувањата покажаа дека мажите додека мастурбираат може да свршат во рок од две минути, на жените им е потребно подолго време.

4. Просечната издржливост на мажите во кревет е седум минути, од почетокот на пенетрација до доживување оргазам. Постојат исклучоци, па некои мажи може да доживеат оргазам и по две минути.

5. Иако по сексот се спремни за втора рунда, на многу мажи им е потребен одмор за повторно да се подигне нивото на енергија. На некои им се доволни неколку минути одмор, на други неколку часа.

6. Исто како и жените, мажите имаат чувствителни точки на телото кои со стимулација може да ги доведе до сексуално задоволство. Според сексолозите, машката Г-точка се наоѓа во непосредна близина на анусот, па ако сакате предизвици обидете се да ја најдете таа чувствителна точка кај партнерот.

реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Филипче: Од средината на октомври нова мерка - ќе може да функционираат само целосно вакцинирани граѓани

Read more

Љубов и секс

Дали постои љубов на прв поглед?

Read more

Предупредувачки знаци дека сте во врска со партнер кој може да стане насилен

Read more

Врска, не благодарам: Три хороскопски знаци кои уживаат во слободата

Read more

Дури 66 проценти од луѓето во врска биле пријатели пред да станат љубовен пар

Read more
 

Магазин

Пет навики кои ги има скоро секој, а кои привлекуваат лоша енергија во домот

Читај повеќе

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Читај повеќе
  • filter

Неколку идеи за есенска декорација кои не чинат многу

Читај повеќе

Трикови за чистење со домашни намирници

Читај повеќе

Дали постои љубов на прв поглед?

Читај повеќе

Крцкаво однадвор, меко одвнатре: Најдобриот рецепт за пилешко во бел сос

Читај повеќе

Шефе, како се вика петок на англиски?

Читај повеќе

Зошто сѐ ве боли два дена после вежбање?

Читај повеќе

Пет моќни навики со кои ќе станете успешен лидер

Читај повеќе