Истражување: Коронавирусот може да се „сокрие“ во ушите

Истражувачи од Универзитетот Џон Хопкинс открија дека коронавирусот може да се „сокрие“ на неочекувани места, во внатрешноста на ушите, како и зад ушите.

Тим оториноларинголози и патолози заклучи дека коронавирусот може удобно да се смести во средното уво и зад увото. Лекарите објавија резултати од аутопсија на тројца починати пациенти заразени со коронавирус. Установено е дека би можело да постојат многу други фактори кои влијаат на колонизација на средното уво со коронавирусот, а кои може да се разликуваат кај живите заразени луѓе.

„Би можело да има значајни разлики меѓу умирањето од коронавирус и умирањето со коронавирус“, велат истражувачите.

Новото откритие претставува предупредување за оториноларинголозите дека им се заканува директен ризик од зараза во текот на преглед на пациентите.

Се препорачува воведување дополнителни мерки за заштита во текот на прегледи на пациенти и при операции.

Тагови
реклама

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Read more

Instagram убавици во бикини

Read more

Велешанка двапати силувана од соседот, напаѓачот е притворен

Read more

Осум знаци дека пиете премногу кафе

Read more

Здравје

Осум знаци дека пиете премногу кафе

Read more

Штетни и бесмислени: Најлошите совети за исхрана

Read more

Тага, страв, среќа: Како емоциите влијаат врз здравјето на нашите органи?

Read more

СЗО: Коронавирусот алармантно се шири низ Европа

Read more

Магазин

  • play_arrow

Осум знаци дека пиете премногу кафе

Читај повеќе

Како се прават 3 милиони лајкови за 12 часа? Прашајте ја Џеј Ло

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Лазања со пилешко месо

Читај повеќе

Безбедност на велосипедистите: Кога во Скопје ќе се вози со 30 км/ч?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како пандемијата ни го поремети чувството за време?

Читај повеќе

3.000 евра за милениче: Пандемијата ја зголеми побарувачката за расни кучиња

Читај повеќе

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Читај повеќе

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Читај повеќе