Кака: Роналдо е само дебел човек на улица во Бразил

Во пресрет на натпреварот помеѓу Хрватска и Бразил во четвртфиналето на Светското првенство во Катар, легендарниот Бразилец Кака ги изненади аналитичарите Џон Тери и Гари Невил на англиската телевизија beIN Sports со изјава за статусот на фудбалерите и националниот тим во Бразил.

„Чудно е да се каже, но многу Бразилци не навиваат за Бразил. Ако го видите Роналдо како се шета низ вашата населба, ќе биде ‘вау’, но ситуацијата е поинаква овде. Во Бразил, тој е само дебел човек што се шета по улица “, рече Кака, па водителот Ричард Кис го праша дали Роналдо го ценат во Бразил исто како и во Европа.

„Се разбира, многу Бразилци го сакаат Роналдо, јас го сакам Роналдо, но начинот на кој го гледаат во Бразил и во странство е различен. Гледам повеќе почит кон него надвор од земјата отколку во земјата“, одговори Кака, мислејќи на Нејмар, кој јавно го поддржува поранешниот бразилски десничарски претседател Жаир Болсонаро:

„Во моментов многу луѓе во Бразил зборуваат за Нејмар, но на негативен начин. Дали е тоа поради неговите политички ставови? Можеби тоа е поради политиката, но понекогаш ние Бразилците не ги препознаваме нашите таленти“.

Тагови
реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Фудбал

Ибра на 41 година најави големо враќање: Ќе се пее друга песна

Read more

Марсеј го уништи сонот за двојна титула на моќниот ПСЖ

Read more

Саудиски принц богато ги награди фудбалерите на Ал Хилал за пласманот во финалето на СКП

Read more

Кој е Доменико Тедеско, новиот селектор на Белгија?

Read more
 

Спорт

Ибра на 41 година најави големо враќање: Ќе се пее друга песна

Читај повеќе

Лејкерс се зезнаа – добија играч што го отпуштија во 2017 година

Читај повеќе
  • play_arrow

Марсеј го уништи сонот за двојна титула на моќниот ПСЖ

Читај повеќе

Саудиски принц богато ги награди фудбалерите на Ал Хилал за пласманот во финалето на СКП

Читај повеќе

Повеќе спортисти загинаа во земјотресот, фудбалерот Атсу сè уште заробен под урнатините

Читај повеќе

Кој е Доменико Тедеско, новиот селектор на Белгија?

Читај повеќе

Хрватскиот фудбал во црно: Почина Чиро Блажевиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Кои фудбалски клубови се основани од цркви или религиозни групи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледаше отворањето на ЗОИ во Сараево во 1984?

Читај повеќе