Како да го отворите капачето на резервоарот кога е заглавено?

Кога сте на бензинска пумпа и сакате да наточите гориво, понекогаш се случува капачето на резервоарот за гориво да не може да се отвори.

Еве што да направите во таква ситуација.

Точењето гориво (во случај на електрични автомобили - полнење гориво) е една од наједноставните активности поврзани со одржување на автомобилот.

Сепак, дури и оваа навидум едноставна активност може да го оштети менталниот склоп на возачот во ситуација кога отворањето на капачето на резервоарот за гориво е невозможно.

Вакво непријатно изненадување може да нѐ дочека особено во зима, кога чкрапалото на централната брава замрзнува, а понекогаш може да блокира и да нема ниски температури.

Во овој случај, подобро е да се заборави на насилните решенија кои може да го оштетат механизмот и наместо тоа употребете еден едноставен трик.

За да го отворите отворот за полнење во случај на блокирање, треба да погледнете во багажникот на автомобилот, каде што обично се крие специјална рачка или сајла.

Се разбира, треба да го барате на истата страна како и резервоарот за гориво - обично е под тапацираната странична плоча.

Може да биде обична сајла со лесна рачка или лост - само повлечете го капачето и полнењето гориво повеќе не е проблем.

Remote video URL
реклама

6 симптоми дека имате дефицит на витамин Д во вашето тело

Read more

Нови детали од истрагата за смртта на Метју Пери: Запленети мобилниот и лаптопот на славна личност

Read more

Еден јасен симптом сигнализира дека е време да се проверат бубрезите

Read more

Како со диетата 80/20 може да слабеете додека ја јадете вашата омилена храна?

Read more

Авто новости

Непријатен мирис од климатизерот во автомобилот? Време е за сервис

Read more

Наследникот на Bugatti Chiron: V16 мотор и три електрични мотори за 444 км/час

Read more

Вози како жена!

Read more

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Read more
 

Автомобили

Непријатен мирис од климатизерот во автомобилот? Време е за сервис

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Наследникот на Bugatti Chiron: V16 мотор и три електрични мотори за 444 км/час

Читај повеќе

Вози како жена!

Читај повеќе

Android Auto 12.2 пристигна со нови икони

Читај повеќе

Путин вторпат му подари луксузна руска лимузина на Ким

Читај повеќе

Жештината е опасна и за автомобилот: 5 работи на кои треба да внимавате

Читај повеќе

Каков специјален Cybertruck ќе добиеме во Европа?

Читај повеќе

Проверете една работа во автомобилот пред да тргнете на патување

Читај повеќе

Новиот MINI Cooper пристигнува и во попрактично каросериско издание

Читај повеќе