Како да испечете совршено сочно пиле?

Ако сте љубители на пилешко месо, за вас одвоивме неколку совети за совршено зготвено пиле.

На интернет може да најдете илјадници рецепти и совети како да испечете совршено пиле. Од прелив и сос до идеална температура, печењето на пилешко месо не е научна фантастика. Сепак, може да испадне суво, а не сочно како што сакате.

Со помош на овие совети може да го изненадите семејството со вкусно и сочно месо. Истите совети може да ги примените и за мисиркино месо, пишува Eat This.

1. Ако печете пиле, преполовете го за секоја половина да се испече еднакво. Без разлика дали го подготвувате на скара, во рерна или во тава, на овој начин може да се осигурате дека полесно и порамномерно ќе се  испече.

2. Одвојте ги деловите од пилето, зависно од тоа на кој дел колку му треба за печење. Така можеби нема да може да ги изненадите семејството или гостите со комплетно печено пиле, но бидете сигурни дека месото ќе биде вкусно и печено.

3. Извадете го пилето од печката малку пред предвиденото време за печење. Штотуку изваденото пиле и понатаму ќе врие па всушност ќе продолжи да се пече и откако ќе го извадите од рерна.

4. Без разлика дали ќе го извадите од рерна пред или по печење, во секој случај одвојте триесетина минути да постои пред да го послужите. Експертите советуваат да избегнувате покривање со алуминиумска фолија бидејќи така ќе ја омекнете кожичката и тоа всушност дополнително ќе го свари месото.

Тагови
реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Рецепти

Десерт на денот: Торта со макарони

Read more

Евтино, а вкусно: Макарони со компири и сланина

Read more

Рецепт на денот: Посна лазања со спанаќ и печурки

Read more

Се сеќавате ли на ламбада? Рецепт за оваа легендарна торта која буди носталгија

Read more
 

Магазин

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Читај повеќе

Три најчести митови за СИДА и ХИВ

Читај повеќе

Секојдневни навики со кои го оштетувате имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

70-годишна жена од Уганда роди близнаци

Читај повеќе

Најдобри зеленчуци за слабеење кои може да се комбинираат со многу јадења

Читај повеќе

Финансиски хороскоп за 2024: Кој знак ќе плива во пари, а кој ќе има празни џебови?

Читај повеќе

Најдобриот антиинфламаторен пијалак за подобрување на имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Со едноставен трик лебот ќе остане свеж многу подолго

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт на денот: Торта со макарони

Читај повеќе