Како да се ослободите од непријатната миризба под пазувите на природен начин?

Потењето е начин на кој телото ја регулира температурата. Во периоди на огромни горештини, стрес и напнатост интензивното потење е неизбежно и не може да се спречи со ниту еден козметички производ, но може да го спречите непријатниот мирис под пазувите.

Доколку не сакате да користите дезодоранс поради која било причина, пробајте некој од овие природни начини како да се ослободите од непријатната миризба под пазувите.

Првиот совет е дека во лето треба да носите памучни кошули и маици.

Исто така, треба да знаете дека туширањето со топла вода уште повеќе го поттикнува процесот на потење, па затоа треба да се туширате со млака вода.

Непријатната миризба под пазувите е последица на создавање на бактерии, па затоа треба редовно да одржувате хигиена. Потта содржи вода, но и шеќер и хемикалии т.е амонијак.

Совети од дерматолозите:

1. Носете памучна облека

2. Не се туширајте со ладна вода

4. Пијте чај од камилица

5. Не пијте многу кафе

6. Избегнувајте зачинета храна

Направете природен дезодоранс

Едно од најпознатите средства во борбата против непријатната миризба под пазувите е сода бикарбона. Премачкајте ги пазувите со сода бикарбона и вода за да спречите непријатен мирис.

реклама

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Скопјанец организирал фудбалски турнир непочитувајќи ги мерките за заштита од COVID-19

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Здравје

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Read more

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Read more

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Read more

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Магазин

Секој шести руски работодавач го гледа хороскопскиот знак на потенцијалните работници

Читај повеќе

Најголемата грешка при носењето заштитна маска

Читај повеќе

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Читај повеќе
  • play_arrow

Кралица на летото: Зошто треба да јадете пченка?

Читај повеќе

Научно докажано: Дали стресот навистина дебелее, а плачењето помага за слабеење?

Читај повеќе

Ручек како од ресторан: Ароматично телешко со шампињони

Читај повеќе
  • filter

Мачки кои им пркосат на законите на физиката

Читај повеќе
  • play_arrow

Што ќе се случи ако не јадете ништо цели седум дена?

Читај повеќе
  • play_arrow

Несекојдневна глетка: „Стампедо“ од делфини во Калифорнија

Читај повеќе