Како да се справите со претераното потење?

Преку потењето телото се лади, а потта се лачи преку жлездите кои ја прекриваат кожата. Поголем дел од потта се состои од вода, но содржи и соли, шеќер и хемикалии. Кога се потиме, се намалува температурата на телото. Претераното потење може да биде непријатно, но постојат начини како тоа да спречите.

Кога вежбаме, сосема е нормално да се потиме повеќе од вообичаено, но понекогаш претераното потење може да дојде ненајавено и да биде непријатно. Што може да направите за да имате подобра контрола над потењето?

1. Користете антиперспирант

Станува збор за супстанца којашто ќе ја блокира работата на жлездите, а може да содржи метали како цинк и алуминиум кои го блокираат потењето низ порите. Се разликува од дезодорансите коишто само го прикриваат мирисот на пот. Иако најчесто се користи под пазувите, може да се користи и на рацете, стапалата па и на лицето, доколку имате хиперхидроза.

Иако не оставаат сериозни последици по здравјето, понекогаш може да ја иритираат кожата. Може да го користите во комбинација со дезодоранс.

2. Совети против потење

Антиперспирантите мора да се стават на кожата пред да започне потењето, за да бидат ефикасни. Важно е кожата да е сува за да минералите од производот го блокираат потењето.

Ограничете го консумирањето на лута, солена и мрсна храна. Тоа што го јадете влијае на тоа колку се потите. Треба да избегнувате лута, масна и солена храна бидејќи телото повеќе троши енергија за процесирање што значи дека повеќе ќе се потите.

Јадењето овошје и зеленчук, кои содржат многу вода, го разладува телото.

3. Пијте многу течности

Течностите ќе го разладат телото и ќе спречат прекумерно потење. Препорака за дневна потреба на течности е 3 литри за мажи и 2,2 литри за жени. Кај поголеми физички активности потребно е дополнителна количина вода. Пиењето вода треба да се зголеми за време на бременост и доење, како и кај некои здравствени состојби како повраќање, дијареја, висока телесна температура.

Денот започнете го со чаша вода, пијте пред да ожеднете.

4. Носете памучна облека

За да избегнете потење, мора да внимавате што носите. Најубаво е да носите памучна облека, избегнувајте синтетика и свила. Носете светла и памучна облека, почесто избегнувајте темни бои.

Тагови
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Американски дипломат дрогирал и силувал 23 девојки додека работел во амбасада во Мексико

Read more

Тетовка од сопругот украла 400.000 швајцарски франци

Read more

Живот

Како изгледаат славните личности на Instagram, а како во реалноста?

Read more

Лоши навики поради кои сте во долгови и не штедите пари

Read more

Не дозволувајте да ви пречи: Како да се ослободите од лошиот здив?

Read more

Три хороскопски знаци кои ги чека голема среќа во август

Read more
 

Магазин

Зошто треба да пиете чај од нане?

Читај повеќе
  • filter

Лагуна во Аргентина стана розова поради загадување

Читај повеќе

Десерт на денот: Сутлијаш со малини

Читај повеќе

Вежби кои го нормализираат крвниот притисок

Читај повеќе

Пет намирници кои помагаат да ги сокриете подочниците

Читај повеќе

Како изгледаат славните личности на Instagram, а како во реалноста?

Читај повеќе
  • play_arrow

Лоши навики поради кои сте во долгови и не штедите пари

Читај повеќе

Пет знаци кои потврдуваат дека партнерот повеќе не ве привлекува

Читај повеќе

Зошто треба секој ден да јадете капини?

Читај повеќе