Како изгледаше првиот Apple компјутер пред 45 години?

Компанијата Apple ја основаа Стив Џобс, Стив Вознијак (и технички Роналд Вејн) на 1 април 1976 година.

Apple I беше култниот прв компјутер на компанијата, кој уште има голема побарувачка како колекционерски предмет. Неодамна, првиот примерок беше продаден на eBay за 1,5 милиони долари.

Оваа година е 45-годишнината од создавањето на компјутерот Apple I, а на прославата се придружи и извршниот директор Тим Кук, кој ја сподели годишнината со фановите на Apple ширум светот со објава на Twitter:

URL

„Денес кога Apple слави 45 години, се сеќавам на зборовите на Стив од пред многу години: ‘Досега, ова беше неверојатно патување, а само што почнавме’. Му благодарам на секој член на нашето семејство Apple за сè што сте направиле да ги збогатите нашите животи. Наздравувам за следните 45 години и повеќе!"

Apple ќе продолжи да издава низа историски производи за колекционерски цели, вклучувајќи ги Mac, iPod, iPhones, iPads и Apple Watch.

Денес Apple има актива од 2 милијарди долари, со база од повеќе од 1,6 милијарди уреди, вклучително и над милијарда iPhone уреди.

Во август 2018 година, Apple стана првата јавна американска компанија чија вредност беше проценета на над 1 милијарда американски долари. На 19 август 2020 година, Apple стана првата американска компанија што достигна пресвртница со пазарна вредност од 2 милијарди долари. Компанијата вработува над 147.000 вработени со полно работно време и одржува светска мрежа од над 500 продажни места во 24 земји.

Тагови
реклама

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Ѓоковиќ: Се чувствувам ужасно

Read more

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Американски дипломат дрогирал и силувал 23 девојки додека работел во амбасада во Мексико

Read more

Хардвер

Најчудните гаџети за кои веројатно не сте ни слушнале

Read more

Поглед во новиот таблет Huawei MatePad 11

Read more

Познато кога ќе пристигне редизајнираниот iPad mini

Read more

Познато кога се очекува новиот Samsung Galaxy Watch 4

Read more
 

Гик

Sony продаде повеќе од 10 милиони конзоли PlayStation 5

Читај повеќе

Претставени Huawei P50 и P50 Pro

Читај повеќе

Рускиот модул Наука ја дестабилизираше Меѓународната вселенска станица

Читај повеќе

Google ќе ги забрани апликациите за купување сексуални услуги на интернет

Читај повеќе

Motorola ги претстави Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Читај повеќе

Профитот на Facebook поголем за 10 милијарди долари во вториот квартал од лани

Читај повеќе
  • play_arrow

Почна да работи најмоќната приливна турбина во светот

Читај повеќе

Xbox Series X и S се најбрзо продаваните Xbox конзоли

Читај повеќе

Ајнштајн бил во право за црните дупки

Читај повеќе