Како киселата зелка го чува имунитетот?

Киселата зелка е извор на многу витамини, затоа е одличен избор за салата или како додаток за скоро сите зимски јадења.

Зелката преку процесот на ферментација создава исклучително активен кобаламин (витамин Б12), што може да се најде во намирниците од животинско потекло. Поради оваа причина киселата зелка е идеална намирница за вегетаријанците.

Истражувањата потврдија дека киселата зелка содржи големо количество на витамин Ц (во 100 г зелка има 50 мг витамин Ц). Покрај тоа, киселата зелка крие вистинско богатство од пиридоксин (витамин Б6), без кој протеините не би биле искористени.

Исто така киселата зелка е богат извор на нијацин (витамин Б3), потребен за целосниот метаболизам, енергија и размена на материи во мозокот.

Сокот од кисела зелка не е богат само со витамин Ц, туку е и лековит пијалак со широк спектар на дејства. Докажано е дека со сок од свежа зелка успешно се лечи чир на желудник и воспаление на дебелото црево. 

Го зајакнува имунитетот

Со оглед на тоа што 70% до 80% од нашиот имунитет зависи од здравјето на цревата, храната што е добра за здравјето на цревата е добра и за имунитетот.

реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Здравје

Како пријателите ви го чуваат здравјето?

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Упорната кашлицата може да му наштети на срцето - кога треба да отидете на лекар?

Read more

Што е секундарна неплодност?

Read more
 

Магазин

Како пријателите ви го чуваат здравјето?

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци се најголеми злопамтила?

Читај повеќе

Што ќе се случи во телото ако пешачите на празен стомак секој ден?

Читај повеќе

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Читај повеќе
  • filter

Дубаи ќе добие хотел во форма на Месечината, проект вреден 5 милијарди долари

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најстрашни видови ајкули

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за ручек: Пикантно похувано бело месо

Читај повеќе

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Читај повеќе
  • play_arrow

Шакира се спаси – Пике се покажа како ужасен дечко

Читај повеќе