Како коронавирусот ја промени фитнес индустријата?

Како што се шири пандемијата предизвикана од новиот коронавирус, така фитнес индустриите ширум светот ги затвараат теретаните и се прилагодуваат на новата реалност. Промените ги натераа фитнес инструкторите да бидат креативни и флексибилни пред да се вратат на работа.

Овие промени ја погодија и фитнес индустријата која во 2018 година вредеше 94 милијарди долари.

Некои јога студија нудат бесплатни часови на Instagram. Фитнес инструкторите ги поставуваат новите видеа на Instagram и YouTube каналите. Водат виртуелен тренинг бидејќи тимското поврзување додека работат на далечина е многу важно.

Во САД се затворени скоро 30.000 фитнес сали и теретани.

Коронавирусот значително ќе го намали бројот на теретани во Европа и САД. Истата ситуација е и во нашата држава – затворени се сите теретани по препорака на Владата.

Многу теретани креираат YouTube канали за да ги забавуваат своите клиенти. На пример, омилениот HIIT studio Orange Theory секојдневно споделува 30-минутни вежби на YouTube каналот.

Тука е и  фитнес инструкторката Памела Рајф која споделува одлични видеа со лесни и ефективни вежби.

реклама

Дали „Симпсонови“ ја предвидоа победата на Камала уште пред 21 година?

Read more

Апасиев: Според Уставот, сум должен да не ги примам попишувачите дома во сред епидемија

Read more

Зошто е лошо да го вклучите греењето пред да почнете да возите?

Read more

Вакцината против корона ќе ве направи геј – штетно и бизарно тврдење на израелски рабин

Read more

Фит

15-минутни вежби за секси грб со тегови

Read more

8-минутни вежби за истегнување за луѓе кои имаат седечка работа

Read more

Зошто никогаш не треба да држите диети?

Read more

Ова се спортовите од кои луѓето најбрзо се откажуваат

Read more
 

Магазин

Пет трикови за зима без настинки

Читај повеќе

Дали ве бие глас на лош љубовник?

Читај повеќе

Денеска е 21. ден од 21. година од 21. век

Читај повеќе
  • filter

Десерт на денот: Домашни еклери

Читај повеќе

Најмладиот член на кавадаречката библиотека има четири години, а најстариот 89

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

На 62 изгледа 20 години помлада: Кога ќе ме видат со синот мислат дека ми е сопруг

Читај повеќе
  • play_arrow

Скијање без граници, фејл компилација

Читај повеќе
  • play_arrow

Вухан има изложба посветена на битката со COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Меланија: Чао, журим!

Читај повеќе