Како коронавирусот ја промени фитнес индустријата?

Како што се шири пандемијата предизвикана од новиот коронавирус, така фитнес индустриите ширум светот ги затвараат теретаните и се прилагодуваат на новата реалност. Промените ги натераа фитнес инструкторите да бидат креативни и флексибилни пред да се вратат на работа.

Овие промени ја погодија и фитнес индустријата која во 2018 година вредеше 94 милијарди долари.

Некои јога студија нудат бесплатни часови на Instagram. Фитнес инструкторите ги поставуваат новите видеа на Instagram и YouTube каналите. Водат виртуелен тренинг бидејќи тимското поврзување додека работат на далечина е многу важно.

Во САД се затворени скоро 30.000 фитнес сали и теретани.

Коронавирусот значително ќе го намали бројот на теретани во Европа и САД. Истата ситуација е и во нашата држава – затворени се сите теретани по препорака на Владата.

Многу теретани креираат YouTube канали за да ги забавуваат своите клиенти. На пример, омилениот HIIT studio Orange Theory секојдневно споделува 30-минутни вежби на YouTube каналот.

Тука е и  фитнес инструкторката Памела Рајф која споделува одлични видеа со лесни и ефективни вежби.

реклама

Мухамед Зекири со сопругата и ќерката се хоспитализирани со COVID-19

Read more

90 проценти од новозаболените во Скопје потекнуваат од 15 фамилии

Read more

Целосен викенд карантин за Скопје, Штип, Куманово и Тетово, делумен за остатокот од земјата

Read more

Америка е на раб на граѓанска војна, полицијата клекна пред демонстрантите

Read more

Фит

СЗО: Возете велосипед, здраво е

Read more

Колку протеини треба да внесувате дневно?

Read more

Неделен план со вежби за слабеење за мајки

Read more

Тренинг за мажи: 9 вежби за цврст и подигнат задник

Read more

Магазин

СЗО: Возете велосипед, здраво е

Читај повеќе

Сопругата на Дерек Шовен бара да си го смени презимето во разводот

Читај повеќе
  • play_arrow

Каролина Куркова ги споделува домашните рецепти за убавина

Читај повеќе

Светот пред 250 милиони години

Читај повеќе

Кога и како се прогласува крај на пандемија?

Читај повеќе

Лекот ибупрофен се тестира како терапија за COVID-19

Читај повеќе

За што лажат мажите кога станува збор за сексот?

Читај повеќе

Што другите луѓе мислат за вас според вашиот хороскопски знак?

Читај повеќе

Што се знае за полицаецот кој го уби Џорџ Флојд?

Читај повеќе