СЕРИЈА А 2019/20

Како ли успеа да промаши?

Неверојатно промашување се случи синоќа на дуелот Интер - Сасуоло каде Роберто Гаљардини успеа да промаши празен гол од петерецот.

Во 64. минута при водство на Интер од 2:1 Роберто Гаљардини налета на одбранета тпка од гостинскиот голман Андреа Консиљи по ударот на Ромелу Лукаку. Гаљардини беше буквално пред празен гол и с што требаше да направи е да ја пласира топката во небранетата мрежа.

Но, тој од прва сулно ја удри и на неверување на сите ја погоди пречката. Наместо да зголеми на 3:1 и да ја запечати победата на Интер, кој потоа одигра 3:3, Роберто сега е на мета на навивачите кои го посочуваат како главен виновник за испуштената победа.

Поведе Сасуоло уште во 4. минута преку Франческо Капуто. Во 41. минута од белата точка израмни Ромелу Лукаку по фаулот на Жереми Бога над Милан Шкринијар, а во судиското надополнување за пресврт се погрижи Кристијано Бираги.

Во 81. минута Доменико Берарди од пенал израмни на 2:2 откако Ешли Јанг направи фаул во шестнаесетникот. На 4 минути до крајот Борха Валеро постигна гол за водство на Интер од 3:2 со кој се мислеше дека Интер ќе ја однесе победата, но само три минути подоцна Џанџакомо Мањани израмни на 3:3.

Генијален план стои зад одлуката на Валверде да го замени голманот во 61. минута

Крос: Судијата згреши, Баерн со право се бесни

Нагелсман шокираше со составот за ЕУРО: Исфрли неколку великани

Жирона може да се радува: City Group се повлекува за клубот да игра ЛШ

Нетс повлекуваат седми број: 15-ката на Винс Картер заминува во пензија