Како може јајцата да ви помогнат да слабеете?

А.С.
/ 16.06.2021 / 09:32

Јајцата се едни од најдобрите намирници што можете да ги изберете доколку сте на режим на исхрана за слабеење.

Најдобро е да слабеете со комбинација на дефицит на калории и вежбање, но јајцата можат многу да помогнат. Долго време држат ситост, што може да го спречи „опасното“ грицкање помеѓу оброците.

Богати со протеини

Јајцата се многу богати со протеини потребни за градење мускули, а колку повеќе мускули имате, толку повеќе калории согорувате. Едно поголемо јајце содржи 6,3 грама протеини, па ако изедете два веќе сте достигнале 25% од вкупната дневна количина што возрасните треба да ја консумираат.

Една студија од 2010 година испитувала две групи мажи. Некои јадеа јајца за појадок, а други јадеа пециво со млечен намаз. Оние од првата група внесувале 400 калории помалку дневно.

Малку јаглехидрати

Ако се обидувате да го намалите внесувањето јаглехидрати, јајцата се вашиот нов најдобар пријател. Едно јајце содржи помалку од 1 грам јаглехидрати и затоа не предизвикува ненадеен скок на шеќерот во крвта.

Многу малку калории

Јајцата се добри за слабеење и затоа што имаат многу малку калории. Едно големо јајце има само околу 76 калории. Ова значи дека за време на појадокот, на пример, можете да изедете две големи јајца со леб од цели зрна и да внесете само 232 калории.

Богатство од витамини

Јајцата се одличен извор на витамин Д кој помага во согорувањето на маснотиите и е многу важен за слабеењето. Покрај тоа, јајцата се богати со витамин Б12, чиј недостаток е поврзан со зголемување на телесната тежина.

Јајцата содржат и многу железо, што ни дава енергија, па можеме да издржиме понапорни тренинзи и да согоруваме повеќе калории.

Рамнотежа на шеќерот во крвта

Јајцата можат да помогнат во рамнотежата на шеќерот во крвта без да се подигне нивото на холестерол. Кога нивото на шеќер во крвта е стабилно, без ненадејни скокови и падови, нивото на енергија е стабилно во текот на денот.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Read more

Страшно невреме во Италија, град уништи стотици автомобили

Read more

Сите очи во Токио денеска беа вперени во Русинката Ангелина

Read more

Фит

Како да го забрзате метаболизмот по 40-тата година?

Read more

Дали се слабее со 20.000 чекори на ден?

Read more

Невролог: Мозокот сака вежбање

Read more

Најчестите грешки што ги правиме со вежбањето

Read more
 

Магазин

  • filter

Модни близнаци: Бон и Пон се најдобро облечените пензионери на Instagram

Читај повеќе

Зошто децата бараат да пијат вода пред спиење?

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци се најдобри во кревет?

Читај повеќе

Ноќни грчеви во нозете: Како да ги спречите?

Читај повеќе

Идеален летен оброк: Тортиља со туна и зеленчук

Читај повеќе

Не ги оставајте децата во автомобилот, на овие температури возилото е жешка рерна

Читај повеќе
  • play_arrow

Внимателно со овошјето: Може да се предозирате со шеќер

Читај повеќе
  • filter

Kако изгледаат луѓето за време на и по зависноста од дрога

Читај повеќе

Втората доза на AstraZeneca не го зголемува ризикот од згрутчување на крвта

Читај повеќе