Како наскоро ќе дознаете дали ќе можете да инсталирате Windows 11?

Тестерите на Windows 10 почнаа да добиваат известувања за тоа дали нивниот компјутер е подготвен за новиот оперативен систем на Microsoft.

Досегашните проверки можеа да се прават со помош на алатката PC Health Check, но доколку имате Release Preview, целата работа е автоматизирана.

Доколку е сè во ред, ќе добиете порака во која вашиот оперативен систем ви честита на исполнувањето на минималните системски побарувања за Windows 11, со потенцирање дека можноста за инсталација ќе дојде подоцна.

Доколку ја немате таа среќа, системот ќе ви каже дека вашиот компјутер не ги исполнува минималните спецификации за инсталација на Windows 11.

Тагови
реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Софтвер

Рекламна измама  - откриени лажни апликации во продавниците на Google и Apple

Read more

Apple ги тргна сите апликации од руската VK

Read more

Навидум безопасни апликации кои го кријат тројанецот „претплатник“

Read more

Apple го реши проблемот со камерата со ново ажурирање

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Заглавени во минатото: Авиокомпании сѐ уште користат флопи дискови

Читај повеќе

Диносаурусите можеби изумреле долго пред фаталниот астероид да удри во Земјата

Читај повеќе

Научниците развиваат пластика која се распаѓа во морска вода

Читај повеќе
  • play_arrow

Летечко такси Wisk  - електрично, беспилотно и со домет од 140 километри

Читај повеќе

Кои се најбрзите Android телефони во моментов?

Читај повеќе

Нобеловата награда за медицина и физиологија ја доби Швеѓанецот Сванте Паабо

Читај повеќе

Климатските промени се добра вест, но ако сте термит

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најимпресивни проекти на НАСА

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Единбург - град преполн историја и инспирација за Хари Потер

Читај повеќе