Камера сними гром како удира во голман

Шокантно видео доаѓа од Русија каде млад голман бил погоден од гром за време на тренинг.

Се работи за 16-годишниот Иван Заборовскиј, голман на Знамја Труда, третолигаш од индустрискиот град Орехово-Зуево близу Москва.

Снимката која излезе на Twitter го прикажува Иван како се загрева пред почетокот на тренингот на неговиот тим и во еден момент кога оди да упати удар на празниот удар го удира гром. Неговите соиграчи во моментот се загреваат крај аут-линијата.

Младиот голман веднаш бил префрлен во болница каде бил примен во сериозна состојба и бил ставен во вештачка кома. Подоцна клубот излезе со соопштение дека неговата состојба е подобрена и освен претрпените изгореници, нема опасност по неговиот живот.

„Сѐ се случи брзо, многу професионално, брзата помоп пристигна за 8 минути. Тој веројатно престанал да дише, му пружија прва помош, па веројатно поради тоа и остана жив“, изјави Игор Мајоров, генерален директот на клубот.

Руската јавност го критикуваше клубот дека држел тренинг-сесија под нестабилно небо, што Мајоров демантираше: „Небото беше чисто, иако облачно, ниту врнеше ниту пак дуваше ветер. Да имаше грмотевици немаше да тренираме, тренерот ќе ги однесеше играчите во теретаната“.

Поддршка за брзо опоравување до Заборовскиј упатија играчите на московски Локомотив преку Twitter и тоа Гиљерме, Антон Коченков и Никита Медведев:

Тагови
реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Истражување: Ниту карантин во текот на пандемија не спречува неверство

Read more

Фудбал

Седум фудбалски менаџери кои воделе клуб и репрезентација истовремено

Read more

Разумни трансфери: Барселона

Read more

Симеоне: Заслужено бевме елиминирани

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Спорт

  • play_arrow

Седум фудбалски менаџери кои воделе клуб и репрезентација истовремено

Читај повеќе
  • play_arrow

Разумни трансфери: Барселона

Читај повеќе

Вака изгледа распоредот за НБА плејофот

Читај повеќе

Симеоне: Заслужено бевме елиминирани

Читај повеќе

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Читај повеќе

Ѓоковиќ одлучи да игра на УС Опен

Читај повеќе
  • filter

Озил бара поддршка за „Muslim Lives Matter“

Читај повеќе

Гасперини: Штета, помисливме дека сме во полуфинале

Читај повеќе

Сити испрати понуда за Кулибали

Читај повеќе