Клиперс и Сакраменто го одиграа вториот најефикасен натпревар во историјата на НБА

На натпреварот помеѓу ЛА Клиперс и Сакраменто Кингс беа постигнати дури 351 поен, што е втор најголем скор во историјата на НБА. По две продолженија, Кингс победија со 176:175, иако на две минути до крајот заостанаа шест поени, но домаќините повеќе не успеаја да забијат.

Ако натпреварот одеше во трето продолжение, веројатно ќе беше соборен рекордот од 370 поени, поставен од Детроит Пистонс и Денвер Нагетс во 1983 година (186:184 по три продолженија). На второто место досега беше победата на Сан Антонио со 171:166 над Милвоки (337 поени во три продолженија) во 1982 година.

URL

Најефикасниот натпревар од овој милениум пред овој во Лос Анџелес во 2019 година го одиграа Атланта и Чикаго, кои по четири продолженија постигнаа 329 поени, а Булс победија со 168:161.

Клиперс двапати пропуштија победа

Клиперс беа на дофат на победа во регуларниот дел од играта и имаа предност од 11 поени на три минути до крајот, но потоа ја загубија топката во четири последователни напади и им дозволија на гостите да се вратат. Во второто продолжение водеа 175:169 и потоа во последните две минути не постигнаа кош, а Николас Батум промаши тројка во последната секунда за победа.

URL

Ниту клупскиот рекорд од 26 тројки, ниту 44-те поени на Кави Ленард не беа доволни на Клиперс. Пол Џорџ постигна 34, но не влезе на паркетот во продолженијата бидејќи игра под лекарско ограничување на минутажата. Ивица Зубац го пропушти овој историски меч поради повреда на листот, што е прв натпревар што го пропушти по повеќе од два месеци.

Овации за Вестбрук на дебито

За Клиперс дебитираше Расел Вестбрук, кој пред 10 дена беше трејдуван од ЛА Лејкерс во Јута Џез, кој пак му го раскина договорот. Во првиот натпревар за новиот клуб постигна 17 поени, а со 14 асистенции го израмни клупскиот рекорд за дебитант. Кога поради шестиот фаул мораше да излезе во второто продолжение, салата му даде овации.

Кингс, кои се најдобриот офанзивен тим во лигата, имаа двајца одлични играчи во Малик Монк, кој постигна 45 поени и Де'Арон Фокс, кој постигна 42 со 12 асистенции.

Со оваа победа Кингс се зацврстија на третото место на Западот со рекорд од 34-25, додека Клиперс паднаа на петтото место (33-29) бидејќи ги прескокнаа Феникс Санс (33-28) со победата од 124 :115 над Оклахома Сити, иако уште недебитираше Кевин Дурент.

Тагови

Кошарка

Нетс повлекуваат седми број: 15-ката на Винс Картер заминува во пензија

Јокиќ: Јас сум чудо на природата!

Синот на Леброн им се претстави на НБА тимовите: Лажел дека е 9 см повисок

Пиров трипл-дабл на Дончиќ оти киксна кога најмногу беше потребен - Оклахома израмни на 2-2

Крос: Судијата згреши, Баерн со право се бесни