Кога гледањето фудбал е опасно по здравјето?

Големите натпреварувања се толку возбудлив период за љубителите на фудбалот, што возбудата за Светското или Европското првенство во фудбал го зголемува ризикот од срцев удар, покажува новата германска студија.

За време на Светското првенство во 2014 година, евидентиран е поголем број хоспитализации за срцев удар, се вели во студијата објавена во списанието Scientific Reports.

Истражувачите истражувале официјални податоци од болници за прием и смртност поради срцев удар, споредувајќи четири временски периоди.

За време на четиринеделното Светско првенство, од средината на јуни до средината на јули, 18.479 лица завршија во болница во Германија поради срцев удар, што е за 3,7% повеќе од истиот период во 2015 година и 2,1% повеќе отколку во 2013 година.

Еден месец по завршувањето на натпреварувањето, бројот на приеми падна за 5,4 проценти.

На денот на последниот натпревар, стапката на смртност од срцев удар кај хоспитализирани пациенти беше најголема, истакнаа научниците.

Таа година, Германија ја победи Аргентина со 1:0 во напнат финален натпревар, потсетија научниците од кардиолошкиот центар на Универзитетскиот болнички центар во Мајнц, во соработка со спортскиот оддел на Универзитетската болница во Хајделберг.

„Гледањето фудбал може да влијае на вашето срце, нема сомнеж“, рече Томас Мајнерц од Германската фондација за срце. Тој истакна дека ова не важи за сите натпревари, туку само за оние што особено ги возбудуваат гледачите.

Мејнерц рече дека врските помеѓу срцевиот удар и екстремно стресните ситуации се потврдени научно, било да се работи за земјотреси, избори или спортски настани.

Бројот на пациенти со срцев удар се зголемил за 2,7 проценти за време на СП 2006 кога играше Германија, покажуваат податоците на кардио тимот од Минхен предводен од Уте Вилберт-Лампен.

Мениерц објаснува дека возбудата ослободува хормони на стресот, што доведува до забрзување на отчукувањата на срцето и зголемување на крвниот притисок. Ова за возврат го зголемува ризикот од срцеви проблеми за оние кои се склони кон нив.

Аксел Шмермунд, кардиолог од Франкфурт, предупреди дека за време на натпревари, начинот на живот на гледачите честопати се менува затоа што седат многу повеќе, јадат закуски што вообичаено не ги консумираат и пијат алкохол.

Затоа, групите со висок ризик треба да бидат особено внимателни за време на тековното Европско првенство во фудбал.

Мајнерц советува избегнување на алкохол и големи оброци затоа што со тоа се троши дополнителен кислород и крв, а пушењето треба да се избегнува по секоја цена.

Германскиот лекар додава дека целата игра не треба да се поминува седејќи, па затоа советува повремено да станувате, да шетате и да се истегнувате.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Нема бегање од летачката рака на законот: Дронот гледа сѐ

Read more

Сите очи во Токио денеска беа вперени во Русинката Ангелина

Read more

Страшно невреме во Италија, град уништи стотици автомобили

Read more

Здравје

Ноќни грчеви во нозете: Како да ги спречите?

Read more

Внимателно со овошјето: Може да се предозирате со шеќер

Read more

Втората доза на AstraZeneca не го зголемува ризикот од згрутчување на крвта

Read more

Е-цигарите се опасни по здравјето, предупредува СЗО и бара построги регулативи

Read more
 

Магазин

  • filter

Модни близнаци: Бон и Пон се најдобро облечените пензионери на Instagram

Читај повеќе

Зошто децата бараат да пијат вода пред спиење?

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци се најдобри во кревет?

Читај повеќе

Ноќни грчеви во нозете: Како да ги спречите?

Читај повеќе

Идеален летен оброк: Тортиља со туна и зеленчук

Читај повеќе

Не ги оставајте децата во автомобилот, на овие температури возилото е жешка рерна

Читај повеќе
  • play_arrow

Внимателно со овошјето: Може да се предозирате со шеќер

Читај повеќе
  • filter

Kако изгледаат луѓето за време на и по зависноста од дрога

Читај повеќе

Втората доза на AstraZeneca не го зголемува ризикот од згрутчување на крвта

Читај повеќе