Кои компактни половни автомобили најмногу се расипуваат?

Истражувањето е спроведено на модели стари десет години.

Појдовна точка за годишните извештаи на германскиот автомобилски клуб ADAC се повиците за помош на пат. Резултатот е евалуација, која претставува конверзија на бројот на повици за помош на пат во 1.000 примероци од одреден модел регистриран во Германија во дадена година. Ова е значајна разлика од извештајот што го објавуваат TUV или Dekra, а кој се базира на резултатите од задолжителните технички прегледи.

Врз основа на добиените резултати, ADAC направи ранг листа на десетте најпроблематични компактни модели стари 10 години, односно возила од 2012 година, чија стапка на дефект беше проценета како просечна, висока или многу висока.

Моделите се рангирани од 10-то место (најмалку проблематичен), до прво (модел со најголем број дефекти).

10. Volkswagen Golf

Стапка на дефекти за 2012 година: 20,3 (просек)

9. Mercedes A klass

Стапка на дефекти за 2012 година: 20,9 (просек)

8. Renault Megane

Стапка на дефекти за 2012 година: 21,1 (просек)

7. Škoda Octavia

Стапка на дефекти за 2012 година: 22,9 (просек)

6. Toyota Auris

Стапка на дефекти за 2012 година: 24,3 (просек)

5. Opel Astra

Стапка на дефекти за 2012 година: 25,0 (висока)

4. Ford Focus

Стапка на дефекти за 2012 година: 28,4 (висока)

3. Hyundai i30

Стапка на дефекти за 2012 година: 29,3 (висока)

2. Kia Cee'd

Стапка на дефекти за 2012 година: 31,0 (многу висока)

1. Peugeot 308

Стапка на дефекти за 2012 година: 33,1 (многу висока)

Какви се вашите искуства со овие половни автомобили?

реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Украинки продадоа разголени фотографии за 800.000 долари за помош на својот народ

Read more

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Со ракета погоден преполн шопинг-центар во градот Кременчук, има жртви

Read more

Авто новости

За 17 минути и 28 секунди се распродаде My Ami Buggy на Citroën

Read more

Дебитираше новиот Peugeot 408

Read more

Маск: Новите Tesla фабрики губат милијарди долари

Read more

Ford Focus ќе се пензионира во 2025 година

Read more
 

Автомобили

  • filter

ID. Aero е луксузниот електричен седан на Volkswagen

Читај повеќе
  • filter

За 17 минути и 28 секунди се распродаде My Ami Buggy на Citroën

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Дебитираше новиот Peugeot 408

Читај повеќе

Маск: Новите Tesla фабрики губат милијарди долари

Читај повеќе
  • filter

Ford Focus ќе се пензионира во 2025 година

Читај повеќе

Нов профитабилен бизнис: Фабрички реновирани половни автомобили

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најчудни дизајни на автомобили во историјата

Читај повеќе

Германија против забраната за автомобили со мотори со внатрешно согорување од 2035 година

Читај повеќе

Како да се намали потрошувачката на гориво додека цените вртоглаво растат?

Читај повеќе