Кои половни автомобили најчесто се со вратена километража?

Купувањето половен автомобил може да биде многу стресно бидејќи тоа е многу нетранспарентен пазар. Но и тоа полека се менува.

Така, истражувањето на carVertical, компанија за обработка на податоци за автомобили, откри дека речиси половина од автомобилите BMW на платформата биле оштетени. Истиот бренд е популарен и меѓу крадците, со учество од 17,7%. Треба да се напомене дека BMW заедно со Volkswagen е и најпопуларен бренд меѓу користените возила.

Важен факт е дека во 2023 година, 7,5% од сите возила проверени на оваа платформа имале вратена километража од вкупно 7,7 милијарди километри.

На секој 13-ти автомобил му е враќана километражата

Од сите возила проверени на carVertical во 2023 година, на 7,5% им била враќана километражата. Тоа значи дека еден од 13 автомобили на пазарот има изменета километража, што доведува до тоа купувачите да плаќаат премногу за такво возило. Оваа платформа забележа вкупно 7,7 милијарди вратени километри, што е благ пораст во однос на 7,4 милијарди една година порано.

Највисоката вратена километража е забележана на Volvo V70, и тоа за неверојатни 450.000 километри. Можете само да замислите колкава била вистинската километража пред да биде вратена. Сепак, никој не може да ја победи Toyota RAV4 со 993.000 вратени километри. Во овој момент, веројатно поминала и милион километри, што е респектабилна бројка за секој мотор.

Одредени брендови на возила се поподложни на измами со километражата. На дури 14,3% од сите автомобили на Opel им била вратена километражата, што ја истакнува важноста на проверките на историјата при купување половен автомобил. По Opel следат Jeep (12,8%), Land Rover (11,4%), Lexus (10,8%) и Porsche (10,5%).

Враќањето на километражата е почеста кај постарите автомобили. Податоците велат дека 13,8% од сите автомобили произведени во 1995 година имаат вратена километража, што ги прави автомобилите произведени оваа година најризични за купување.

Измамата со километражата е честа и кај автомобилите произведени помеѓу 2012 и 2016 година, каде што стапката на измама е околу 11%. До бројачите на километри на поновите автомобили може да се пристапи со помош на специјални компјутерски дијагностички алатки и не е потребна механичка интервенција.

Најчесто проверуван автомобил во 2023 година

Кога станува збор за омилените возила кај корисниците на платформата, BMW го зазема првото место со удел од 14,7%. Тоа значи дека еден од седум автомобили проверени на платформата е произведен од овој производител. Volkswagen (14,3%), Audi (11,9%), Mercedes-Benz (8,4%) и Ford (5%) беа исто така популарни избори.

Најпрефериран модел на carVertical во 2023 година беше Volkswagen Golf (сочи 4,9% од сите проверки на историјата на платформата). BMW Series 3 (4,89 %),  Volkswagen Passat (3,8 %), BMW Series 5 (3,7 %) и Audi А4 (3,5 %) се исто така чест избор на купувачите на половни автомобили.

И додека возачите преферираат различни бои на автомобили, црната (29,6%), сивата (26,6%) и белата (18,8%) доминираат на пазарот. Процентот на екстравагантни бои како зелена, виолетова или жолта ретко надминува 1%.

Истражувањето анализираше информации од 26 различни земји: Велика Британија, САД, Германија, Франција, Шпанија, Италија, Белгија, Унгарија, Романија, Литванија, Латвија, Естонија, Словачка, Словенија, Хрватска, Украина, Чешка, Полска, Бугарија, Србија, Шведска, Швајцарија, Данска, Финска, Австралија и Мексико. Сите информации се засноваат на собраните податоци на компанијата.

реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Со 11.100 км/ч за 1 час низ половина свет: Тестот беше успешен, доаѓа ракетен авион?

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Авто новости

Дали жените се повнимателни возачи од мажите?

Read more

Peugeot конечно го покажа тајниот прототип 208 Cabriolet

Read more

BMW со првите фотографии го најави претстојното доаѓање на новиот X3

Read more

Стокец од 10.000 евра!

Read more
 

Автомобили

Дали жените се повнимателни возачи од мажите?

Читај повеќе
  • filter

Peugeot конечно го покажа тајниот прототип 208 Cabriolet

Читај повеќе

BMW со првите фотографии го најави претстојното доаѓање на новиот X3

Читај повеќе

Стокец од 10.000 евра!

Читај повеќе
  • filter

Погледнете го единствениот Lanzante McLaren Senna GTR LM 25 во светот

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Мал, но моќен: Поздравете го потполно електричниот мал SUV Volvo EX30

Читај повеќе
  • filter

Porsche Panamera, Audi Q8 и Volkswagen ID.7 се победници!

Читај повеќе
  • play_arrow

Бензин, дизел или хибрид: Кое е најбрзото BMW од Серија 3?

Читај повеќе
  • filter

Први фотографии од новиот Alfa Romeo: SUV Milano од секој агол

Читај повеќе