Кои се петте најмалку посетени земји во светот?

Некои се наоѓаат на крајот на светот, а некои не може да ги посетите бидејќи имаат бројни услови и рестрикции.

Прашање на време е кога овие места ќе се најдат на списокот на топ дестинации, па размислете дали би сакале да посетите барем некоја од овие држави.

Науру – помалку од 200 туристи годишно

Науру е една од најмалку посетените држави во светот. интересно е тоа што Науру нема главен град, а на островот живеат околу 11.359 жители, според пописот од 2017 година.

Островот бара алтернативни извори за да остваруваат приход бидејќи е една од најсиромашните држави во светот.

Тувалу – околу 2.000 посетители годишно

Тувалу, исто така позната како островите Елис е островска држава во полинезискиот појас, во Океанија. Една од најоддалечените земји во светот е всушност архипелаг со 9 острови во Тихиот Океан.

Интересно е што нејзиниот аеродром, во периоди кога нема летови, на локалното население му служи како простор за дружење. Тувалу е рајски остров на кој има одлични места за нуркање и пливање.

Гвајана – помалку од 3.000 посетители годишно

Гвајана е држава во Јужна Америка. Оваа држава се граничи со Венецуела и сите се чудат зошто туристите не ја посетуваат бидејќи официјален јазик е англискиот, се наоѓа блиску до некои од топ дестинациите во светот и има прекрасни песочни плажи и савани.

Кирибати – 6.800 туристи годишно

Кирибати или Кирибас лежи во Пацификот, а најблизок сосед им се Фиџи. 33-те острови на Кирибати зафаќаат над 1.351.000 км2.

Поголемиот дел од населението живее на островот Гилберт. Голем дел од островот е чувствителен на поплави, па дури и тоне ако се подигне нивото на морето.

Туркменистан – околу 6.000 туристи годишно

Туркменистан е затворен за меѓународни пристигнувања со децении. Оваа азиска земја е сè уште најмалку посетена земја во Централна Азија и една од најинтересните земји во светот.

За да ја посетите оваа држава, најпрво ќе поминете низ Истанбул. Главниот град Ашгабат е крајно бизарен и уникатен главен град во светот кој многумина го нарекуваат „порта на пеколот“.

реклама

Скарлет Јохансон се омажи по третпат

Read more

Какви тенкови им прати Русија на Србите?

Read more

Егзодус од Париз: Колони долги вкупно 700 километри за бегство од градот

Read more

Утре има ретка Сина Месечина: Ќе биде среќна за четири хороскопски знаци

Read more

Живот

Фудбалерката Меган Рапино ја запроси кошаркарката Сју Бирд

Read more

Утре има ретка Сина Месечина: Ќе биде среќна за четири хороскопски знаци

Read more

Пет знаци дека пиете премногу кафе

Read more

Брутални вистини за секој хороскопски знак

Read more

Магазин

Фудбалерката Меган Рапино ја запроси кошаркарката Сју Бирд

Читај повеќе
  • play_arrow

Среќа во несреќа: Остана нечепнат по сообраќајка пред нос

Читај повеќе
  • play_arrow

Tinder има нова опција - користете ја внимателно

Читај повеќе
  • play_arrow

Дин по 2 месеца се враќа кај лавовите - добредојде или?

Читај повеќе
  • play_arrow

4 идеи за вкусен доручек со јајца

Читај повеќе

Утре има ретка Сина Месечина: Ќе биде среќна за четири хороскопски знаци

Читај повеќе

Зошто некои од заразените со коронавирус се асимптоматски?

Читај повеќе

Зошто треба да јадете дури и кога не чувствувате глад?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Дали би се преселиле? – Италијанско село нуди 20.000 евра за да почнете бизнис

Читај повеќе