Кој е Томас Шeјфер, новиот шеф на Škoda?

Чешката автомобилска компанија Škoda официјално го назначи наследникот на поранешниот претседател Бернхард Маер.

Позицијата му припадна на Томас Шејфер, досегашен претседавач на одборот и управен директор на Volkswagen во Јужна Африка.

URL

Шејфер стана претседател на управниот одбор на Škoda, а претходно обавуваше функции на различни нивоа во групацијата Volkswagen.

URL

Педесетгодишниот Германец, роден во Марбург, ја почна кариерата во Daimler во 1991 година, каде обавуваше неколку функции во управување со производството и квалитетот, а во текот на кариерата работел во Германија, САД и во Јужна Африка.

Во 2002 година стана член на управниот одбор за технологија во компанијата DaimlerChrysler Малезија, каде последна функција му беше водење на испораките, центрите за потрошувачи и глобалниот xKD бизнис.

Од 2005 до 2012 работел за Daimler во Германија, а во 2011 година неговото главно задолжение било менаџирањето на изградбата на фабриката на Mercedes-Benz во соработка со BAIC во Кина.

Од 2015 година, тој ја имаше функцијата претседател и директор на Volkswagen групацијата во Jужна Африка, задолжен за развој на брендовите на групацијата во суб-сахарскиот африкански регион. За време на неговиот престој таму, тој ги одведе Volkswagen, Audi и комерцијалните возила на Volkswagen до актуелниот рекорден удел на пазарот од 23,5 проценти.

Remote video URL

Шејфер го наследува Маер, кој ја напушти Škoda во јуни откако пет години беше задолжен за надзор на лансирањето нови производи, вклучувајќи ја актуелната понуда на SUV модели. Се шпекулира дека Маер ги вознемирил членовите на управата на групацијата Volkswagen со ширењето на продажбата на клучните пазари за VW, благодарение на пониските цени кои се резултат на помалите трошоци за производство во Чешка. 

Уште не е познато која е стратегијата на Škoda со носењето на кадар како Шејфер, но сигурно е дека Германецот има повеќе од доволно искуство да го зацврсти чешкиот бренд на глобално ниво. Се очекува Шејфер да продолжи со развивање на потенцијалот на брендот кој наидува одличен прием меѓу купувачите, а покрај во Европа, е присутен и на кинескиот пазар.

Тагови
реклама

Еден човек го има добитното лото ливче од 1 милијарда долари во САД

Read more

Она кога Град Скопје ќе се обидат да бидат кул

Read more

Категорично ги отфрламе невистините дека придавката „македонски“ се заменува со уставното име, велат од Комисијата

Read more

Лазаров: Го допревме дното

Read more

Авто новости

Nissan го претстави електричниот зимски кампер е-NV200

Read more

Познато кога ќе пристигне Audi e-tron GT

Read more

Секогаш чекор пред сите - Кинезите направија батерија за е-автомобил што се полни за пет минути

Read more

Зошто е лошо да го вклучите греењето пред да почнете да возите?

Read more
 

Автомобили

  • filter

Nissan го претстави електричниот зимски кампер е-NV200

Читај повеќе

Познато кога ќе пристигне Audi e-tron GT

Читај повеќе

Секогаш чекор пред сите - Кинезите направија батерија за е-автомобил што се полни за пет минути

Читај повеќе

Зошто е лошо да го вклучите греењето пред да почнете да возите?

Читај повеќе
  • filter

Поглед во новиот Mercedes-Benz EQA - првиот електричен компактен автомобил

Читај повеќе
  • filter

Porsche ја збогатува понудата на Taycan

Читај повеќе
  • filter

Поглед во тјунираниот Mini John Cooper Works GP

Читај повеќе

Нова ера за BMW?

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете како вози летачки Cadillac

Читај повеќе