Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Често го слушаме тврдењето дека мажите постојано мислат на секс. Поточно, популарен мит вели дека мажите помислуваат на секс на секои седум секунди. Која е вистината?

Државниот универзитет во Охајо спроведе студија за тоа колку студентите мислат на секс, храна и спиење. Откриено е дека мажите помислуваат на секс во просек 19 пати, додека жените го прават тоа во просек 10 пати.

Значи, резултатите од истражувањето сугерираат дека мажите помислуваат на секс речиси двојно повеќе од жените. Сепак, истражувачите изјавија дека всушност нема значајна врска помеѓу полот и размислувањата за интимните односи.

Мажите почесто помислуваат на секс, но и за храна и спиење почесто од жените. Во 2019 година, компаниите OnePoll и Pure Romance спроведоа истражување за тоа колку сексуално активните Американци се подготвени да зборуваат за интимните врски.

Резултатите покажаа дека 65 проценти од нив се чувствуваат удобно да ги споделат овие информации со другите, а од нив, 29 проценти од луѓето рекле дека им е „многу удобно“ да разговараат за тоа.

Секако, повеќето од нив зборуваат за секс со партнерот/партнерката (61 отсто), потоа со најдобриот другар/најдобрата другарка (60 отсто), пријателите (40 отсто), колегите на работа (28 отсто) и цимерите (26 отсто).

реклама

Љубов и секс

4 постапки што покажуваат дека мажот е емотивно незрел

Read more

Откријте ги помалку познатите ерогени зони за фантастичен секс

Read more

Кои хороскопски знаци имаат најмногу среќа во љубовта?

Read more

Што никогаш не треба да правите пред секс?

Read more
 

Магазин

Дали ова е најдобрата реклама?

Читај повеќе

Дали кафеавиот ориз е поздрав од белиот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто конзервите треба згмечени да се фрлаат во ѓубре?

Читај повеќе
  • filter

Симбол на љубов и упорност: Каланхојата е моментално најпопуларното цвеќе

Читај повеќе

Тајната на најдобриот домашен леб се крие во една состојка

Читај повеќе

Кои ќе бидат двата најмоќни датуми во јуни, најважниот месец за љубов и кариера?

Читај повеќе

Што се случува со вашето тело ако изедете повеќе од 20 цреши дневно?

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за магдоносот да биде свеж и до месец дена

Читај повеќе

Зошто треба секое утро да пиете чаша топла вода со лимон?

Читај повеќе