Коњски сили - зошто оваа мерна единица сè уште постои?

Ако купувате автомобил и немате искуство со мерење на моќност или статистика на возилото, може да ве збуни една од клучните карактеристики на возилото – неговата моќност во коњски сили.

Ако некои автомобили имаат над илјада, колку коњски сили може да произведе еден коњ и како воопшто се појавил овој концепт?

Коњската сила како маркетиншка алатка

Максималната коњска сила е всушност многу поблиску до 15 коњски сили. Всушност, посоодветно име за оваа мерна единица би можело да биде „човечка моќ“, имајќи предвид дека просечниот здрав човек може да произведе нешто повеќе од 1 коњска сила.

Па од каде тогаш тој израз? За прв пат беше измислен во доцните 1700-ти од страна на Џејмс Ват, шкотски инженер запаметен по неговите култни и неверојатно ефикасни парни машини. Барајќи начин да ги рекламира своите пронајдоци, тој измисли мерна единица која ефективно ја покажа супериорноста на неговите парни мотори во споредба со нешто што луѓето го знаат - коњите.

Ват открил, со лично набљудување, а не со контролирано научно истражување, дека работниот коњ може да го врти мелното тркало 144 пати на час. Користејќи ја оваа бројка, тој процени дека коњите биле во можност да туркаат околу 14.774,41 килограми во должина од 1 метар во минута. За погодност, тој го заокружи ова на 14.968,55 килограми работа во минута и се родила единицата коњска сила.

Тој не се грижел многу за точноста на мерењата, туку за термин кој ги истакнува драстичните подобрувања во продуктивноста што би ги доживеале клиентите доколку купат еден од неговите парни мотори. Неговите машини беа навистина многу помоќни и посигурни од коњите, и како резултат на тоа, многу малку луѓе се сомневаа или се грижеа за вистинитоста на неговите пресметки.

Ват бил, без сомнение, инженерски гениј, но исто така и маркетиншки гениј, а неговите современици толку многу го ценеле што, како признание за неговата пионерска работа и потфати, единицата за моќност „ват“ конечно беше именувана по него во 1882 година.

Имајќи предвид дека сега знаеме дека коњот може да произведе многу повеќе од една коњска сила, зошто сè уште го користиме терминот што Ват го создал како дел од маркетинг кампања? Затоа што се вкоренило во јазикот и добило значење што не зависи од фактичката проценка и точноста на неговото потекло.

Тагови
реклама

Зошто почна да паѓа вредноста на доларот?

Read more

Дали Путин ја прави истата грешка поради која Хитлер ја загуби војната?

Read more

Секс во вселената – една од најтешките задачи на НАСА

Read more

Пет причини зошто треба почесто да имате секс

Read more

Авто новости

Кои компактни половни автомобили најмногу се расипуваат?

Read more

Најскапиот автомобил во светот продаден за 135 милиони евра

Read more

Cybertruck феномен: Резервирани се 1,5 милиони возила, а производството не е ни почнато

Read more

За колку време се краде еден Tesla автомобил?

Read more
 

Автомобили

Кои компактни половни автомобили најмногу се расипуваат?

Читај повеќе

Најскапиот автомобил во светот продаден за 135 милиони евра

Читај повеќе

Cybertruck феномен: Резервирани се 1,5 милиони возила, а производството не е ни почнато

Читај повеќе
  • play_arrow

За колку време се краде еден Tesla автомобил?

Читај повеќе
  • filter

Легендарниот Autocar ги избра најдобрите автомобили за 2022 година

Читај повеќе

Моторот KTM 490 доаѓа годинава?

Читај повеќе
  • filter

Претставен нов Mercedes: Специјална верзија, комплицирано име

Читај повеќе

Голема промена од 6 јули: Кои системи ќе бидат задолжителни кај новите автомобили?

Читај повеќе

Изненадувачки, некои возачи не го знаат копчето за рециркулација

Читај повеќе