Луѓето би можеле да живеат 120 години

Ново истражување во кое научниците го продолжија животниот век на лабораториски глувци за 23 проценти со помош на специјални протеини, може да им го отвори патот на луѓето да живеат до 120 години.

Израелски научници кај 250 глувци го зголемија снабдувањето со протеин SIRT6 кој „ја контролира стапката на здраво стареење“, но обично опаѓа во текот на целиот живот, и постигнаа неверојатни резултати.

Очекуваниот животен век на нивните испитаници не само што се зголемил за 23 проценти, туку тие биле и повитални и помалку подложни на рак во споредба со обичните глувци, се вели во трудот објавен во списанието Nature Communications.

„Промените што ги видовме кај глувците може да се применат и кај луѓето, и тоа би било многу возбудливо“, изјави за Times of Israel проф. Хаим Коен од Универзитетот Бар-Илан, кој го водеше истражувањето,.

Ако луѓето примаат еквивалент на протеинот, нивниот просечен животен век може да достигне скоро 120 години, рече тој. Во 2019 година, пред пандемијата на COVID-19, Обединетите нации проценија дека просечниот животен век на една личност е 72,6 години, пренесува Russia Today.

Лабораторијата на Коен во моментов бара начини за безбедно зголемување на нивото на протеинот SIRT6 кај луѓето. Глувците се генетски модифицирани, но на луѓето ќе им требаат лекови за да го постигнат истиот ефект.

„Развиваме мали молекули кои можат да го зголемат нивото на SIRT6 или да ги направат поактивни постојните количини на протеини“, рече научникот додавајќи дека очекува конкретни резултати за две или три години.

Коен работи на ова прашање подолго време и веќе пријави 15% зголемување на животниот век на глувците во 2012 година. Сепак, неговиот лек тогаш работеше само на машки глодари.

Новата студија, направена во соработка со меѓународни научници, вклучително и проф. Рафаела де Каба од американскиот Национален институт за здравство, забележа големо подобрување. Машките животни живееле 30 проценти подолго, додека животниот век на женките исто така се зголемил за 15 проценти.

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Американски дипломат дрогирал и силувал 23 девојки додека работел во амбасада во Мексико

Read more

Тетовка од сопругот украла 400.000 швајцарски франци

Read more

Наука

Ајнштајн бил во право за црните дупки

Read more

Телескопот Hubble откри докази за испарување на вода на месечина на Јупитер

Read more

Научници открија 28 непознати вируси замрзнати во глечери

Read more

Изум на иднината: Биоразградлива пластика што се распаѓа на сонце и воздух

Read more
 

Гик

Motorola ги претстави Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Читај повеќе

Профитот на Facebook поголем за 10 милијарди долари во вториот квартал од лани

Читај повеќе
  • play_arrow

Почна да работи најмоќната приливна турбина во светот

Читај повеќе

Xbox Series X и S се најбрзо продаваните Xbox конзоли

Читај повеќе

Ајнштајн бил во право за црните дупки

Читај повеќе

Политичка трка за вселената: Што ќе биде „Окото на Саурон“ што го гради ЕУ?

Читај повеќе

Google и Facebook воведуваат задолжителна вакцинација за вработените во САД

Читај повеќе
  • play_arrow

Телескопот Hubble откри докази за испарување на вода на месечина на Јупитер

Читај повеќе

Рендерите го открија изгледот на Motorola Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Читај повеќе