Мајмуни во зоолошката во Сан Диего примија вакцина против коронавирусот

Неколку мајмуни кои живеат во зоолошката градина во Сан Диего примија експериментална вакцина против коронавирусот.

Вакцината е развиена специјално за животни откако е откриено дека неколку мајмуни се заразени.

Оваа вакцина е произведена од ветеринарската фармацевтска фирма Zoetis, а ја примија четири орангутани и пет бонобо мајмуни. Осум горили во зоолошката во Сан Диего се првите мајмуни во светот чии тестови на коронавирус беа позитивни.

Животните се заразени во јануари и моментално закрепнуваат. Активистите се многу загрижени за мајмуните поради заканата од коронавирус, особено затоа што горилите се критично загрозен вид.

Меѓу орангутаните кои примиле вакцина е и женката Карен, првото животно од овој вид изложено на отворена операција на срце. Операцијата е извршена во 1994 година.

Со коронавирус се заразени и други животни низ зоолошките градини, меѓу нив има и лавови и тигри, како и домашни миленичиња меѓи кои има мачки и кучиња.

Remote video URL
реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Живот

Вилијам и Хари му оддадоа почит на нивниот дедо, принцот Филип

Read more

10 правила за воспитување на деца што секој родител треба да ги знае

Read more

Овие 3 хороскопски знаци важат за најинтелигентни

Read more

Родени под среќна ѕвезда: Најталентирани хороскопски знаци

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Како да ги избелите забите на природен начин?

Читај повеќе

Истражување: Лекови базирани на антитела штитат од COVID-19

Читај повеќе

Сахара и Антарктик се послични отколку што мислиме

Читај повеќе

Боледувањето од британскиот сој не е толку тешко како што се стравуваше

Читај повеќе

Рецепт на денот: Полнети пилешки гради

Читај повеќе
  • play_arrow

Корисни трикови како да се ослободите од мачнина

Читај повеќе

Најчестите женски сексуални фантазии

Читај повеќе

Рецепт на денот: Чоколаден банана леб

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет здрави навики за да ја задржите идеалната тежина

Читај повеќе