Малолетничка уценувана и во повеќе наврати силувана од 24-годишен маж

Основното јавно обвинителство од Прилеп покрена постапка против 25-годишен маж од село Дебреште кој се сомничи дека извршил полов напад врз дете кое не наполнило 14 години.

По предлог на јавен обвинител, на осомничениот му е одреден 30-дневен притвор.

Осомничениот од почетокот на април до 20 јули годинава во атарот на селата Лажани и Дебреште и во Прилеп извршил обљуба врз девојче за кое знаел дека нема наполнето 14 години.

Тој со девојчето остварил контакт преку социјална мрежа и во април се договориле да се сретнат пред портата од дворното место во куќата каде живеела. Побарал од неа да влезе во возилото со уцена дека доколку не го стори тоа во јавноста ќе пуштел фотографија која таа му ја испратила претходно на Facebook. Девојчето влегло во возилото, по што ја однел на друга локација и извршил обљуба врз неа, иако таа цело време давала отпор.

На 18 јули, повторно со уцена, ја принудил да влезе во возилото и заедно отишле во неговиот дом во Дебреште. Таму се задржале сѐ до моментот кога добиле сознание дека во куќата доаѓа полицијата, по барање на родителите на девојчето и по наредба на ОЈО Прилеп, за да го врати девојчето кај родителите. Тогаш со возило кое го возел братот на осомничениот ја напуштиле куќата и отишле во неговата куќа во Прилеп, каде биле оставени сами. Осомничениот, во една од собите, без согласност на оштетената извршил обљуба врз неа.

На 20 јули, криејќи се од полицијата, го донел девојчето во стариот дел од куќата каде што живеел во Дебреште и повторно без нејзина согласност извршил обљуба.

Според делот „Кривични дела против половата слобода и половиот морал“, Силување, Член 186, Став 1 „тој што друг со употреба на сила или закана дека непосредно ќе нападне врз неговиот живот или тело или врз животот или телото на нему блиско лице, ќе го присили на обљуба, ќе се казни со затвор од една до десет години“. Според Став 3 од истиот член „тој што друг ќе присили на обљуба со сериозна закана дска за него или за нему блиско лице ќе открие нешто што би му наштетило на неговата чест и углед или дека ќе предизвика друго тешко зло, ќе се казни со затвор од шест месеци до пет години“.

Во делот „Полов напад врз дете“, според Член 188, Став 1 „тој што ќе изврши обљуба или друго полово дејствие врз дете, ќе се казни со затвор од една до десет години“.

Тагови
реклама

Хроника

Велешанка двапати силувана од соседот, напаѓачот е притворен

Read more

Родилка и нејзиното бебе починаа на Клиниката за гинекологија

Read more

Македонски државјанин уапсен во Косово

Read more

Едно лице загина во тешка сообраќајка на автопатот Неготино – Демир Капија

Read more

Вести

Велешанка двапати силувана од соседот, напаѓачот е притворен

Читај повеќе

Родилка и нејзиното бебе починаа на Клиниката за гинекологија

Читај повеќе
  • play_arrow

Трамп: Спречивме масовни убивања меѓу Србија и Косово

Читај повеќе

Македонски државјанин уапсен во Косово

Читај повеќе

Утре одлука за дневниот престој во училиштата

Читај повеќе

Дали пензионирањето порано ќе го оптовари Фондот?

Читај повеќе

Црн рекорд: 13.498 новозаразени во еден ден во Франција

Читај повеќе

Што ќе значи „Ѕвезда плус“ за туризмот и угостителите во земјава?

Читај повеќе

Комисијата одлучува за целодневна настава

Читај повеќе