Маск го предизвика извршниот директор на Twitter на јавна дебата за ботовите

Илон Маск го предизвика извршниот директор на Twitter Параг Агравал на јавна дебата за бројот на ботови на социјалната мрежа.

„Нека ѝ докаже на јавноста дека дневно има помалку од пет проценти лажни или спам корисници“, напиша Маск во твит. Тој, исто така, отвори анкета каде што корисниците може да гласаат ако мислат дека помалку од пет проценти од профилите на Twitter се лажни.

URL

Twitter претходно ги отфрли тврдењата на Маск дека бил измамен со договор за преземање на социјалната мрежа вреден 44 милијарди долари.

Маск рече дека ако Twitter може да го обезбеди својот метод за генерирање 100 корисници и да потврди дали тие корисници се реални, тој ќе продолжи со купувањето на социјалната мрежа според договорот.

Според договорот, Маск требаше да плати околу 44 милијарди долари за да го преземе Twitter, но тој се повлече поради тврдењата дека Twitter има многу повеќе лажни корисници отколку што покажуваат официјалните бројки. Twitter сега се обидува законски да го принуди Маск да го исполни договорот.

Тагови
реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Вести

Заглавени во минатото: Авиокомпании сѐ уште користат флопи дискови

Read more

Диносаурусите можеби изумреле долго пред фаталниот астероид да удри во Земјата

Read more

Летечко такси Wisk  - електрично, беспилотно и со домет од 140 километри

Read more

Нобеловата награда за медицина и физиологија ја доби Швеѓанецот Сванте Паабо

Read more
 

Гик

  • play_arrow

Заглавени во минатото: Авиокомпании сѐ уште користат флопи дискови

Читај повеќе

Диносаурусите можеби изумреле долго пред фаталниот астероид да удри во Земјата

Читај повеќе

Научниците развиваат пластика која се распаѓа во морска вода

Читај повеќе
  • play_arrow

Летечко такси Wisk  - електрично, беспилотно и со домет од 140 километри

Читај повеќе

Кои се најбрзите Android телефони во моментов?

Читај повеќе

Нобеловата награда за медицина и физиологија ја доби Швеѓанецот Сванте Паабо

Читај повеќе

Климатските промени се добра вест, но ако сте термит

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најимпресивни проекти на НАСА

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Единбург - град преполн историја и инспирација за Хари Потер

Читај повеќе