Минаа 31 година од смртта на легендарниот Фреди Меркјури

Денес се навршуваат 31 година од смртта на легендарниот пејач Фреди Меркјури, кој е најзаслужен за светската популарност на рок групата Квин.

 

Роден е како Фарох Булсара, почнал да се претставува како Фреди додека бил во британскиот интернат за момчиња „Свети Петар“ во Мумбај. Официјално го променил своето име во Фреди Меркјури околу 1970 година, кога била формирана групата Квин.

Во 2018 година и официјално беше прогласен за најдобар пејач на сите времиња. Група на австриски, чешки и шведски научници спроведе истражување, кое го објави магазинот Logopedics Phoniatrics Vocology. Од резултатите научниците заклучија дека гласните жици на Фреди, едноставно се движеле побрзо во однос на другите луѓе.

Ќе остане запаметен по енергичните сценски настапи и исклучителниот вокален талент. Неговиот глас е еден од најпрепознатливите во светот на музиката. Неговите хитови како „Bohemian Rhapsody“, „Don't Stop Me Now“, „The Show Must Go On“, „I Want To Break Free“ и други се вечни.

 Открил дека има СИДА еден ден пред да почине

Фреди почина од последици на СИДА на 24 ноември 1991 година, по 24 часа откако во јавноста беше објавено дека е болен. 

Други интересни факти за животот на Фреди може да прочитате овде.

Remote video URL
реклама

Што се случува со телото ако немате секс со месеци или години

Read more

Онколог советува кои се најчесто игнорираните симптоми што укажуваат на рак

Read more

Илон Маск стави точка

Read more

Навики што го убиваат тестостеронот во модерниот маж

Read more

Музика

Санремо: Пејач дивееше на сцена, шутираше цвеќиња и ги тресеше музичарите

Read more

Топ 10 најголеми скандали на Греми наградите

Read more

Фановите удрија по Бијонсе: Дволична си!

Read more

Без изненадувања на 65-тото доделување на Греми наградите

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Качер објасни зошто со Витерспун се однесуваа чудно на премиерата

Читај повеќе
  • play_arrow

Санремо: Пејач дивееше на сцена, шутираше цвеќиња и ги тресеше музичарите

Читај повеќе
  • play_arrow

Џон Клиз ќе снима нови епизоди од серијата Fawlty Towers

Читај повеќе
  • play_arrow

Кристоф Валц е шеф од пеколот во мрачната серија The Consultant

Читај повеќе
  • play_arrow

Памела Андерсон уште го носи црвениот костим за капење од Baywatch

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најголеми скандали на Греми наградите

Читај повеќе
  • play_arrow

Твитерџиите пукаат сеир со Бен Афлек на Греми наградите

Читај повеќе
  • play_arrow

Како изгледа спој на The Last of Us и Super Mario?

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе