На Ѓоковиќ му пукна филмот во Монте Карло, публиката го исвирка

Во осминафиналето на Мастерс 1000 турнирот во Монте Карло, Новак Ѓоковиќ и Лоренцо Музети одиграа сосема неочекуван меч полн со пресврти, а српскиот тенисер во еден момент реши да се пресмета со судиите.

Натпреварот меѓу Ѓоковиќ и Музети беше сè, само не она што го очекувавме. Фаворизираниот српски тенисер го доби првиот сет со резултат 6:4, а потоа во вториот видовме нешто што веројатно не се случило со години.

Ѓоковиќ загуби пет сервис-гема во еден сет. Музети направи пет брејка против Ѓоковиќ во еден сет, а на крајот го доби сетот со резултат 7:5.

Во еден од гемовите од вториот сет, Ѓоковиќ целосно „полуде“. Го разлути одлуката на судијата, при што беше во право.

URL

Ѓоковиќ го повика судијата да ја провери траекторијата на топката откако ударот на Музети излета од линијата. Сепак, главната судијка не виде добра трага и бодот остана за Италијанецот. Последователно, ТВ-снимката покажа дека Ѓоковиќ бил во право, односно дека топката навистина била надвор од теренот.

Сепак, расправијата со судијата околу таа ситуација траеше повеќе од една минута, а Ѓоковиќ поради расправијата беше исвиркан од публиката во Монте Карло.

За да биде „лудилото“ комплетно, мечот беше прекинат поради дожд во третиот сет и нема индикации кога би можело да продолжи.

Падна Шојгу: Дали пука фасадата на Путин?

Археолози ја открија бањата на Александар Македонски во палатата во Ајга

Голем неделен хороскоп од 13 до 19 мај според руски астролог

Која храна треба да ја одбегнувате за да не ви се таложи сало на стомакот?

Тенис

Ѓоковиќ го боли ударот од шишето: По дебаклот во Рим најави дополнителни прегледи

Ѓоковиќ погоден со шише по глава, полицијата трага по мистериозниот навивач

Швјонтек го освои Мастерсот во Мадрид

Мадрид ќе добие нов шампион – Рубљов го победи Алкарас

Баерн очајнички бара тренер

Нов „дијамант“ на македонската кошарка

Невидена измама: Потпишал за Динамо од Букурешт и го пуштил близнакот да игра место него