На Кејн му лежи Бундесот: Постигна 18 гола и 5 асистенции, никој во Европа не е подобар од него

Англискиот репрезентативец Хари Кејн игра феноменално откако летово се пресели од Тотенхем во германски Баерн и ги руши сите рекорди во највисокото ниво на тамошниот фудбал.

Од доаѓањето во Минхен, центарфорот на Баварците постигна 18 гола и 5 пати им асистираше на соиграчите, па според статистиката која го вклучува збирот на овие два параметра, тој е најдобар играч во лигите од големата петорка.

Зад него е неверојатниот Ерлинг Холанд од Манчестер Сити, кој 14 пати погоди за актуелниот европски шампион и 3 пати асистираше на соиграчите, а на третото место е Серху Гираси од Штутгарт со 15 голови и 1 асистенција.

URL

Исто толку има и Килјан Мбапе од ПСЖ, само што најдобриот француски репрезентативец постигна 14 гола и 2 пати им асистираше на соиграчите.

Петтата позиција на оваа листа му припаѓа на Мохамед Салах од Ливерпул, кој постигна 10 гола и забележа 5 асистенции, додека Лаутаро Мартинес од Интер може да се пофали со 13 гола и 1 асистенција.

На седмата позиција е Лирој Сане со вкупно 14 (8 гола и 6 асистенции), гол помалку постигна Џуд Белингам (со 2 асистенции), Виктор Бонифејс има 10 гола и 3 асистенции, а на десеттата позиција е Лоис Опенда со 9 гола и 3 асистенции.

Тагови
реклама

„Златна крвна група“ – ја имаат помалку од 50 луѓе во светот

Read more

4 намирници што го зајакнуваат имунитетот можат да го продолжат животот

Read more

Подгответе се за пролет: 5 парчиња што мора да ги имате во вашата гардероба

Read more

Излезе трејлер за филмот со жешката секс сцена на Елизабет Харли во режија на син ѝ

Read more

Фудбал

Брозовиќ на суд го доби Кралот на папараците

Read more

Бабунски: Жал ми е што не потпишав со Партизан

Read more

Погба: Одземено ми е сѐ што изградив во професионалната кариера

Read more

Капитенот на Барса ги одби саудиските милиони поради неговата сопруга Израелка

Read more
 

Спорт

Брозовиќ на суд го доби Кралот на папараците

Читај повеќе

Бабунски: Жал ми е што не потпишав со Партизан

Читај повеќе

Шестмина сигурни во Дрим-тимот за ЛОИ во Париз

Читај повеќе

Погба: Одземено ми е сѐ што изградив во професионалната кариера

Читај повеќе
  • play_arrow

Светскиот рекорд на 400 метри нема да биде признат

Читај повеќе

Капитенот на Барса ги одби саудиските милиони поради неговата сопруга Израелка

Читај повеќе

Погба речиси протеран од фудбалот - доби суспензија од 4 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Почнува најбрзиот циркус во светот: Стартот од Бахреин, денеска тренинг, в сабота трка

Читај повеќе

Барса се испишмани за Дани Алвес

Читај повеќе