На прагот на револуционерно откритие: Француски лекари вратија вид кај слеп човек

Новите откритија докажуваат дека оптогенетиката е терапија на иднината кога станува збор за враќање на видот.

Кога ги видел обоените ленти на пешачкиот премин, сфатил дека терапијата е успешна. Французинот, чиј идентитет не е откриен, повеќе од 40 години страдал од ретинитис пигментоза, наследна болест на окото што предизвикува сериозно оштетување на видот, односно смрт на фотосензитивните клетки на површината на мрежницата. Тој бил целосно слеп 20 години. Денес, може да препознава и брои предмети на масата, како и да ги земе.

По овој успех, научниците се убедени дека можат да го олеснат животот на милиони луѓе ширум светот.

Биолошката терапија, т.н. оптогенетика, е посебен процес во кој се користат протеини за да се врати контролата врз клетките во позадината на окото, пренесува BBC, повикувајќи се на списанието Nature Medicine.

Повеќе од два милиона луѓе ширум светот се соочуваат со овој проблем. Слепилото е ретко, но можно, како во случајот со човекот од Бретања, кој беше опериран во Париз.

Што е оптогенетика?

Иако долго време се изучуваше како дел од невронауката, ортогенетиката е релативно ново поле во медицината. Едноставно кажано, оваа терапија користи светлина за точно да влијае на активноста на клетките во мозокот.

Во случај со човекот од Бретања, научниците и лекарите успеале да овозможат едното око на пациентот да препознае светлина, пишува BBC. Техниката се базира на протеини произведени од алги наречени каналрододопсини, кои го менуваат начинот на однесување кога ќе дојдат во контакт со светлината. Микробите, на пример, ги користат за да се приближат до светлината.

Првиот чекор во третманот била генетска терапија. Генетските упатства за производство на родопсин се земени од алгите и се „предадени“ на употреба на клетките во длабочината на мрежницата. Кога клетките биле погодени од зрак светлина, тие започнале да испраќаат електрични сигнали до мозокот. Постапката работи само кога клетките се изложени на т.н. килибарна светлина, а пациентот носи очила со видео камера на челото и проектор, со цел да проектира верзија за тоа што се случува во реалниот свет во позадината на неговото око.

Потребни биле месеци работа сè додека не се создало доволно количество родопсин во окото и додека мозокот научи нов „јазик“ и не започне да ги регистрира работите. Првиот знак дека терапијата ќе биде успешна се случила при една прошетка, кога пациентот одеднаш почнал да препознава форми на пешачки премин.

Д-р Хосе-Алан Сахе од Институтот за вид во Париз вели дека пациентот првично бил малку фрустриран од фактот што постапката траела толку долго.

„Но, како што можете да си замислите, тој беше многу возбуден кога започна да ги препознава работите. Сите бевме возбудени. Неговиот вид сè уште не е сјаен, но разликата помеѓу непостоечко и ограничено гледање е нешто што ги менува животите“, вели тој.

Огромни можности

Ботонд Роска од Универзитетот во Базел вели дека новите откритија докажуваат дека оптогенетиката е терапија на иднината кога станува збор за враќање на видот.

Сепак, тоа е само една од многуте техники со кои лекарите ширум светот се обидуваат да го вратат видот на луѓето. Многумина се „ангажирани“ во санирање на генетски проблеми кои предизвикуваат проблеми со видот, но кај ретинитис пигментоза тоа е особено тешко бидејќи може да биде предизвикано од мутации на повеќе од 70 различни гени. Некои научници, на пример, се обидуваат да го вратат видот на пациентите со поврзување на видео камера со електроди вградени во задниот дел на окото.

За можностите за примена на оптогенетика се верува дека се огромни, а некои се залагаат за употреба на истата техника во третманот на Паркинсонова болест, па дури и при закрепнување од мозочен удар.

Британскиот професор и експерт за болести на мрежницата, Џејмс Бејнбриџ, смета дека студијата е исклучително ветувачка, но дека резултатите допрва треба да се видат на други теми, бидејќи сега е спроведена само на еден пациент.

„Оваа нова возбудлива технологија може да им помогне на луѓето со сериозни оштетувања на видот“, тврди тој.

Тагови
реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Американски дипломат дрогирал и силувал 23 девојки додека работел во амбасада во Мексико

Read more

Тетовка од сопругот украла 400.000 швајцарски франци

Read more

Наука

Ајнштајн бил во право за црните дупки

Read more

Телескопот Hubble откри докази за испарување на вода на месечина на Јупитер

Read more

Научници открија 28 непознати вируси замрзнати во глечери

Read more

Изум на иднината: Биоразградлива пластика што се распаѓа на сонце и воздух

Read more
 

Гик

Motorola ги претстави Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Читај повеќе

Профитот на Facebook поголем за 10 милијарди долари во вториот квартал од лани

Читај повеќе
  • play_arrow

Почна да работи најмоќната приливна турбина во светот

Читај повеќе

Xbox Series X и S се најбрзо продаваните Xbox конзоли

Читај повеќе

Ајнштајн бил во право за црните дупки

Читај повеќе

Политичка трка за вселената: Што ќе биде „Окото на Саурон“ што го гради ЕУ?

Читај повеќе

Google и Facebook воведуваат задолжителна вакцинација за вработените во САД

Читај повеќе
  • play_arrow

Телескопот Hubble откри докази за испарување на вода на месечина на Јупитер

Читај повеќе

Рендерите го открија изгледот на Motorola Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Читај повеќе