Наја Ривера официјално прогласена за мртва, се исклучува можноста за убиство или самоубиство

Полицијата официјално потврди дека актерката Наја Ривера е мртва, пет дена откако исчезна за време на патување со брод во Калифорнија заедно со четиригодишниот син.

„Сигурни сме дека телото што го најдовме е на Наја Ривера“, изјави шерифот на Вентура Каунти, Бил Ајуб, на прес-конференција.

URL

„Овој период и премрежје беа исклучително тешки за семејството... сочувствуваме со нив во тагата за загубата на Наја“, рече тој.

Шерифот додаде дека нема докази дека можно е да се работи за самоубиство или убиство во смртта на Ривера.

33-годишната актерка исчезна во средата откако заминала на патување со изнајмен брод во езерото Пиру во Вентура Каунти, Калифорнија. Таа изнајмила брод на три часа и испловила заедно со четиригодишниот син Џоси Дорси.

„Тој и Наја заедно пливале во езерото“, рече Ајуб. „Детето ни изјави дека Наја му помогнала да се качи на бродот“, додаде шерифот и објасни дека детето потоа им кажало на детективите дека се свртело назад и ја видело мајка си како исчезнува под површината на водата.

„Сметаме дека собрала доволно енергија да го врати детето на бродот, но не и да се спаси себе си“, рече шерифот.

Откако истекло времето на изнајмување на бродот, вработените во агенцијата го нашле бродот на северната страна на езерото, а Џоси бил внатре, заспан, со елек за спасување на себе. Елек за спасување во величина за возрасен, за кој се смета дека бил на Ривера, бил најден на бродот.

Веднаш беше почната истрага и акција за пребарување, но полицијата веднаш се посомнева дека актерката починала во „страшна несреќа“.

Вчера спасувачите извлекоа тело од езерото, најдено на дното, заплеткано во подводни грмушки. Во езерото Пиру имало неколку случаи на давење во изминативе години и отворена е петиција да се воведе забрана за пливање.

URL

Ривера се прослави со улогата на Сантана Лопез во популарната серија „Glee“ и стана еден од ТВ-симболите на ЛГБТ заедницата откако нејзиниот лик се изјасни како геј во епизодата „I Kissed a Girl“ во 2011 година. Ривера продолжи да ја поддржува и охрабрува ЛГБТ заедницата и во својот приватен живот.

На 2 јули Ривера објави селфи на Instagram со порака што од оваа перспектива звучи како предвесник на трагичниот настан: „Без разлика каква е годината, какви се околностите или проблемите со кои се соочувате, секој ден е благослов. Искористете го до максимум овој ден и секој ден што ви е даден. Никој не може да ни вети дека ќе има утре.“

Вчера се одбележа и тажната седумгодишнина од смртта на нејзиниот колега од серијата Кори Монтит, кој почина од предозирање со лекови на 13 јули, 2013 година. Марк Сејлинг, исто така колега од серијата, се самоуби во јануари, 2018 година, откако беше обвинет за поседување детска порнографија.

URL

Фановите и колегите на Ривера од „Glee“ се збогуваа со неа преку социјалните мрежи. Деталите околу погребот уште не се соопштени.

URL
URL
Тагови
реклама

Бон Џови и покрај богатството пет дена неделно мие садови во ресторан

Read more

Русите објавија снимка од протерувањето на британскиот разурнувач

Read more

Најчестите грешки на возачите за време на летниот одмор

Read more

Џон Мекафи, творецот на антивирусната програма, пронајден мртов во затвор

Read more

Филм & ТВ

Disney ја одбра новата Снежана, луѓето одушевени

Read more

И Стивен Спилберг премина на Netflix

Read more

Погледнете го трејлерот за новиот трилер „How I Became a Superhero“

Read more

Среќен роденден, Мерил Стрип

Read more
 

Сцена

Disney ја одбра новата Снежана, луѓето одушевени

Читај повеќе

И Стивен Спилберг премина на Netflix

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за новиот трилер „How I Became a Superhero“

Читај повеќе
  • filter

Среќен роденден, Мерил Стрип

Читај повеќе
  • filter

Досега необјавени фотографии на Анџелина Џоли од времето пред да стане славна

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе

Никој не го препозна Брендан Фрејзер

Читај повеќе

Светот кој требаше да се спасува и зошто го сакавме Терминатор

Читај повеќе
  • play_arrow

„The Hitman’s Wife’s Bodyguard“ лесно го освои бокс-офисот

Читај повеќе