Направен RAM од 512 GB: Двојно побрз, а троши помалку

Корејскиот гигант Samsung направи RAM меморија од дури 512 GB, што е прва меморија во светот со простор за толку многу податоци.

Покрај тоа, Samsung го направи така да работи со повеќе од двојно поголема брзина од стандардните најбрзи RAM мемории на пазарот.

Ова е овозможено со технологијата на Samsung за сложување на мемориските чипови едни врз други, користејќи понапредни и издржливи материјали.

Оваа меморија користи околу 13 проценти помалку енергија, што ќе биде значајно таму каде што е наменето да се користи - во центрите за податоци.

Можеби гејмерите и другите професионалци чија работа бара многу компјутерска моќ се возбудени од веста, но треба да напоменеме дека оваа меморија нема да се најде во нашите домашни машини.

Главната причина за ова е што повеќето компјутери имаат ограничување на RAM меморијата што е многу помало, а тоа, во зависност од компјутерот, е околу 64 GB или 128 GB.

Овие модули се дизајнирани да се користат во медицински истражувања, за финансиските берзи или за автономно возење.

Првите процесори што ќе можат да ја користат таа меморија се процесорите од најновата генерација на Intel кои ќе излезат во втората половина на 2021.

Тагови
реклама
„Мислителот” на Роден ќе мине една година во арапскиот Лувр

„Мислителот” на Роден ќе мине една година во арапскиот Лувр

Read more
Италијански фудбалер позитивен на корона вирусот

Италијански фудбалер позитивен на корона вирусот

Read more

Операторите најавија времен прекин на телевизиските програми

Read more

Фудбалерите напредуваа едно место на светската ранг листа

Read more

Хардвер

Најчудните гаџети за кои веројатно не сте ни слушнале

Read more

Поглед во новиот таблет Huawei MatePad 11

Read more

Познато кога ќе пристигне редизајнираниот iPad mini

Read more

Познато кога се очекува новиот Samsung Galaxy Watch 4

Read more
 

Гик

Sony продаде повеќе од 10 милиони конзоли PlayStation 5

Читај повеќе

Претставени Huawei P50 и P50 Pro

Читај повеќе

Рускиот модул Наука ја дестабилизираше Меѓународната вселенска станица

Читај повеќе

Google ќе ги забрани апликациите за купување сексуални услуги на интернет

Читај повеќе

Motorola ги претстави Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Читај повеќе

Профитот на Facebook поголем за 10 милијарди долари во вториот квартал од лани

Читај повеќе
  • play_arrow

Почна да работи најмоќната приливна турбина во светот

Читај повеќе

Xbox Series X и S се најбрзо продаваните Xbox конзоли

Читај повеќе

Ајнштајн бил во право за црните дупки

Читај повеќе