Научно докажана диета со која се слабее 5 килограми за 4 месеци

А.С.
/ 22.06.2022 / 09:36

Кога станува збор за слабеење, има многу диети кои ветуваат чудесни резултати за краток временски период. Но, познато е дека килограмите брзо ќе се вратат доколку не прифатиме постојани навики во исхраната кои се безбедни за целокупното здравје.

Според новото истражување, најдобро би било да се фокусирате на веганска исхрана, која не го ограничува внесот на калории, туку вклучува многу мешунки.

Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics објави резултати од студија спроведена на 244 учесници кои имале прекумерна тежина. Некои од нив ги задржале вообичаените прехранбени навики, а некои се префрлиле на веганска исхрана со малку маснотии и повеќе мешунки.

По четири месеци, учесниците во втората група изгубија во просек по пет килограми, како и висцерално масно ткиво.

„Нашето истражување покажа дека најдобриот начин за подобрување на здравјето е да се подобри квалитетот на храната што ја јадете. Ова значи избегнување на производи од животинско потекло и следење на веганска исхрана богата со овошје, зеленчук и житарки и грав“, рече коавторот на студијата д-р Хана Калеова.

Веганската исхрана се заснова на непреработена храна која е богата со влакна, витамини, минерали, растителни протеини и вода. Многу заситува, делува противвоспалително, има помалку калории и помага во регулирањето на хормоните. Мешунките се неверојатно богати со влакна и протеини, што ги прави заситувачки. Покрај тоа, тие ја зголемуваат телесната температура додека се вари, што значи дека согоруваме повеќе калории, заклучи диететичарот Елис Ханес од Факултетот за јавно здравје Филдинг во UCLA.

реклама

Фит

Најдобрите пилатес вежби за совршени нозе

Read more

20-минутни вежби за задник со Памела Рајф

Read more

Три совети како без проблем да се вратите во форма

Read more
Без изговори: 10-минутен тренинг во домашни услови

Без изговори: 10-минутен тренинг во домашни услови

Read more
 

Магазин

  • filter

Босна има мал излез на море, но и една прекрасна плажа

Читај повеќе
  • play_arrow

Со формула по чешки автопат се тркал до Германија

Читај повеќе

Шест места во кујната каде се кријат најмногу бактерии

Читај повеќе

Како да комуницирате со арогантни луѓе?

Читај повеќе

Тест со лимон може да докаже дали сте интроверт или екстроверт

Читај повеќе

Кои мажи најдолго издржуваат во кревет?

Читај повеќе

Време е да го оставите телефонот и да се посветите на детето

Читај повеќе

Што може да се случи ако целосно престанете да јадете јајца?

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога канадски политичар проголта пчела во текот на говор

Читај повеќе