Не дозволувајте да ви пречи: Како да се ослободите од лошиот здив?

Лошиот здив може да ви го загрози љубовниот или сексуалниот живот. За да спречите вакви непријатни ситуации, еве неколку совети како да се ослободите од непријатниот здив.

1. Пијте повеќе вода

Недостатокот на вода во организмот може да предизвика непријатен здив бидејќи бактериите кои живеат во устата имаат тенденција да се размножуваат кога устата е сува. Тоа доведува до намалено излачување плунка. Водата може да го намали лошиот здив.

2. Избегнувајте алкохол

Алкохолот е диуеритик што значи дека ве дехидрира и ја суши устата. Намалувањето на плунката ја ограничува способноста на устата да се исчисти, предизвикувајќи прогрес на бактерии. Алкохолот исто така може да предизвика рефлукс на киселина поради што желудочната киселина се излачува во грлото, а истата има непријатен мирис.

3. Јадете редовно

Нередовните оброци може негативно да влијаат на свежината на здивот. Недостатокот на храна и течности го забавува производството на излачување плунка, што придонесува за раст на бактериите во устата.

4. Пушењето предизвикува непријатен здив

Тутунот предизвикува еден вид на лош здив, па освен пожолтени заби, губење на осетот за вкус и иритација на непцата, луѓето кои пушат имаат голема веројатност за појава на непријатен здив.

5. Избегнувајте кофеин

Кафето има многу силен мирис, но кофеинот во кафето може да предизвика лош здив. Ја суши устата што овозможува создавање бактерии. Потоа бактериите се лепат за јазикот, непцата, забите и внатрешноста на образите што може да доведе до лош здив. Исто така, млекото во кафето поттикнува раст на бактериите.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Read more

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Read more

Живот

Три хороскопски знаци на кои не треба да им верувате

Read more

Пет навики кои ги има скоро секој, а кои привлекуваат лоша енергија во домот

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Неколку идеи за есенска декорација кои не чинат многу

Read more
 

Магазин

Кој најчесто заболува од долг ковид?

Читај повеќе

Топ 3 најздрави есенски намирници

Читај повеќе

Instagram убавица: Кара Дел Торо

Читај повеќе

Пет хороскопски знаци кои важат за најголеми заводници

Читај повеќе

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Читај повеќе

Науката има објаснување: Зошто некои деца не сакаат да јадат брокула?

Читај повеќе

Подобрете го имунитетот по природен пат со помош на овој пијалак

Читај повеќе

Секој пар минува низ пет фази во љубовта, третата е најтешка

Читај повеќе

Три хороскопски знаци на кои не треба да им верувате

Читај повеќе