Необичен неземски метал пронајден во древно складиште на злато

Меѓу складиштата на блескавите златни богатства од ибериското бронзено време, неколку предмети можеби се најскапоцени од сите. Тапата нараквица и 'рѓосаната шуплива хемисфера украсена со злато не се ковани од метал ископан од почвата, туку од железо од метеорити што паднале од небото.

Откритието, предводено од сега пензионираниот шеф на конзервација во шпанскиот Национален археолошки музеј, Салвадор Ровира-Љоренс, сугерира дека технологијата и техниките за обработка на метал во Иберија пред 3.000 години биле многу понапредни отколку што мислевме.

Богатството Виљена, како што е познато складиштето од 66 претежно златни предмети, е откриено пред повеќе од 60 години, во 1963 година, во денешен Аликанте во Шпанија, и оттогаш се смета за еден од најважните примероци на златни шредмети од бронзеното време на Пиринејскиот Полуостров, но и во цела Европа.

Сепак, било донекаде тешко да се одреди староста на колекцијата поради два предмета: мала, шуплива хемисфера, за која се смета дека е дел од жезло или држач од меч; и една нараквица слична на торк. И двата имаат изглед што археолозите го опишаа како „железен“ - односно се чини дека се направени од железо.

На Пиринејскиот Полуостров, железното време, кога стопеното земско железо почнало да ја заменува бронзата, започнало дури во 850 година п.н.е.. Проблемот е што златните материјали се датирани помеѓу 1500 и 1200 п.н.е.. Затоа, наоѓањето на локацијата на железните артефакти во контекст на богатството од Виљена беше нешто како загатка.

Но, железната руда од Земјината кора не е единствениот извор на ковано железо. Низ светот има голем број железни артефакти од пред железното време, кои се исковани од материјал од метеорит. Можеби најпозната е метеоритската железна кама на фараонот Тутанкамон, но има и други оружја од бронзеното време направени од овој материјал, кои биле многу ценети.

Постои начин да се направи разлика: железото од метеоритите има многу поголема содржина на никел од железото ископано од почвата на Земјата. Така, истражувачите добија дозвола од Општинскиот археолошки музеј во Виљена, во кој се наоѓа колекцијата, внимателно да ги тестираат двата артефакта и да утврдат колку никел содржат.

Тие внимателно земале примероци од двата артефакта и го подложиле материјалот на спектрометрија на масата за да го одредат нивниот состав. И покрај високиот степен на корозија, кој го менува елементарниот состав на артефактот, резултатите силно сугерираат дека и хемисферата и нараквицата се направени од метеоритско железо.

Ова уредно ја разрешува дилемата за тоа како двата артефакта се вклопуваат со остатокот од колекцијата: направени се околу истиот временски период, датирани од околу 1400 до 1200 п.н.е..

„Достапните податоци сугерираат дека капата и нараквицата од Виљена во моментов би биле првите две парчиња што му се припишуваат на метеоритско железо на Пиринејскиот Полуостров“, пишуваат истражувачите во нивниот труд, „што е компатибилно со доцната бронзена хронологија пред почетокот на широко распространетото производство на земско железо“.

Сега, бидејќи предметите се доста кородирани, резултатите не се убедливи. Но, постојат понови, неинвазивни техники кои би можеле да се применат на предметите за да се добие подетален сет на податоци за да се зацврстат наодите, вели тимот.

Наодите беа објавени во Trabajos de Prehistoria, пишува Science Alert.

реклама

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Хороскопски знаци кои не се љубоморни: имаат целосна доверба

Read more

Промени во исхраната со кои ќе ослабете до лето

Read more

Вести

Лудиот германски проект за затворање на Медитеранот и делумно намалување на водата

Read more

Facebook Messenger конечно доби 4 нови функции кои долго ги чекавме

Read more

Како се одредува кога Рамазан почнува и завршува?

Read more

Како изгледаше вчерашното целосно помрачување на Сонцето?

Read more
 

Гик

Apple ќе овозможи поправка на iPhone со користење на користени делови

Читај повеќе

Starlink ќе обезбеди брз интернет на првата приватна вселенска станица

Читај повеќе
  • play_arrow

Месечината се превртела одвнатре нанадвор пред милијарди години

Читај повеќе

Имаме само уште две години да ја спасиме планетата Земја

Читај повеќе

Лудиот германски проект за затворање на Медитеранот и делумно намалување на водата

Читај повеќе
  • filter

HMD ги претстави Nokia мобилните 6310, 5310 и 230

Читај повеќе

Facebook Messenger конечно доби 4 нови функции кои долго ги чекавме

Читај повеќе
  • filter

Motorola ги откри спецификациите на смартфонот Moto G64 5G

Читај повеќе

Voyager 1 е надвор од Сончевиот Систем, со месеци испраќа чудни податоци

Читај повеќе