Шпанија

Пет работи кои никогаш не треба да ги правите во Шпанија

За да не се разочарате или изнервирате од одредени ситуации, пред да патувате во Шпанија е најдобро да се информирате за различните културолошки навики.
Read more

Шпанија го враќа полицискиот час и други мерки поради младите

Шпанските власти во дел од регионите повторно го враќаат полицискиот час, како и ограничувањата за дружење и ноќниот живот, за да се спречи наглиот пораст на бројот на новозаболени од коронавирусот, додека Делта варијантата се пренесува ме
Read more
play_arrow

Горештините ги натераа мадриѓаните да ги запоседнат градските фонтани

Топлотен бран ја нападна шпанската престолнина па жителите разладување најдоа во големиот број градски фонтани.
Read more

На Мајорка повеќе од 600 студенти заразени со COVID-19

Властите на шпанскиот остров Мајорка соопштија дека повеќе од 600 студенти кои го прославиле крајот на школувањето се заразени со коронавирусот, во време кога се очекува да пристигнат британски туристи.
Read more

Врховниот суд на Шпанија се изјасни против помилување на каталонските сепаратисти

Врховниот суд на Шпанија денеска соопшти дека е против помилувањето на каталонските сепаратисти, кои се осудени за неуспешниот обид за независност од 2017 година, мерка што се разгледува од левичарската влада во земјата, јавуваат француски
Read more
play_arrow

Исчезнатиот маж од Барселона најден мртов во статуа на диносаурус

Триесет и девет годишен маж е пронајден мртов внатре во статуа на диносаурус во каталонската престолнина.
Read more
play_arrow

Првиот робот кој готви паеља

Вкусниот шпански специјалитет отсега во Мадрид се приготвува и од страна на робот.
Read more
filter

Скриената шпанска убавина: Идилично село во сенка на колосални карпи

Над ова мало шпанско село се издигнуваат импозантни карпи високи 200 метри и буквално го кријат, создавајќи пејсаж од кој застанува здивот.
Read more
play_arrow

Кои се најлудите мегапроекти кои моментално се градат?

На неколку локации ширум светот во моментов се одвива изградба на неколку мегапроекти кои по нивното комплетирање треба да бидат величествени зданија.
Read more
play_arrow

Спасување бик со хеликоптер

Шпански пожарникари со хеликоптер спасиле бик тежок 800 килограми кој од висока карпа падна на плажа.
Read more
play_arrow

Предлог 20 локации во Шпанија кои треба да се посетат

Шпанија е една е најпопуларните туристички дестинации во светот, а дефинитивно има и зошто.
Read more

Шпанија ја крена старосната граница на 65 години за вакцинирање со AstraZeneca

Шпанската министерка за здравство, Каролина Дариас, денеска ја информира јавноста дека здравствените влаасти во земјата ја кренаа возрасната граница од 55 на 65 години за употреба на вакцината против коронавирус на AstraZeneca.
Read more
реклама

Шоферски дилеми: Дали смеете да прескокнувате брзини?

Read more

За два дена, на Гренланд се стопи доволно мраз за да ја потопи Флорида

Read more

За ова гледаме Олимпијада: Со договор, две злата за скок во височина

Read more

Зошто Германците ќе ги климатизираат патиштата?

Read more