Непознато лице опожари полициско возило, пукаше кон полицијата, па побегна

Куманово, 20 јануари 2020 (МИА) – Полициско возило паркирано во близина на Отсекот за управни работи на СВР Куманово е опожарено минатата ноќ во 02:10 часот, информираше денеска кумановската полиција.

Полициски службеници од СВР Куманово на булеварот „Трета македонска ударна бригада“ забележале едно лице кое го предизвикало пожарот на моторно возило „Шевролет Спарк“, во сопственост на МВР, кое било паркирано пред поранешниот Дом на АРМ.

– Лицето се дало во бегство, а по кусо време од страна на полициски службеници било забележано на улицата „Боро Прцан“, но не ја почитувало дадената наредба за застанување, туку вперило огнено оружје и испукало неколку проектили кон нив, по што побегнало. Нема повредени, соопшти СВР Куманово.

Опожареното возило „Шевролет Спарк“ е изгаснато по интервенција на Територијалната противпожарна единица Куманово. Во координација со јавен обвинител извршен е увид на местото на настанот и увидна екипа од СВР Куманово. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

реклама

Хроника

Горан Михајловски ќе бара отштета од 1 милион денари како жртва на прислушувањето

Read more

Обвинение против тетовец кој двапати физички ја нападнал поранешната сопруга

Read more

Санкционирани 597 граѓани за неносење маска

Read more

Во Кривичен продолжува судењето за „Таргет-Тврдина“

Read more

Вести

Студентските домови со редуциран број станари, надомест за оние кои нема да бидат примени

Читај повеќе

ЦГК: Најмногу нововработени во полицијата, најмалку во одбраната

Читај повеќе

Се враќаат на работа родителите на деца до 6 години, лицата кои користеа продолжено породилно и дел од хронично болните

Читај повеќе

Путин во ОН повика на укинување на санкциите со цел да се зајакне светската економија

Читај повеќе

Сноуден негира дека на американската Влада ќе ѝ даде 5 милиони долари

Читај повеќе

Берлин против нови критериуми за Скопје, ЕУ испраќа помош од 120 милиони евра

Читај повеќе

Се влошува состојбата со COVID-19, можни нови рестриктивни мерки

Читај повеќе

Болсонаро го обвини домородното население за пожарите во Амазонија

Читај повеќе

Променливо облачно, попладне дожд и грмежи

Читај повеќе