Никогаш немало толку многу кокаин во Европа како сега

Пандемијата на коронавирус би можело со години да се одразува поволно на организираниот криминал во Европа кој веќе достигна критична точка поради невидените нивоа на шверц со кокаин, предупредува Европол во извештајот објавен вчера.

Криминалните мрежи веројатно ќе профитираат од економската криза предизвикана од ковид-19 за да се инфилтрираат во правни бизниси кои станаа поранливи, заклучува Европската полициска агенција во извештајот што го подготвува на секои четири години.

Во обид да профитираат од напорите за надминување на глобалната здравствена криза, овие организирани банди нудат и лажни вакцини против COVID-19 и лажни комплети за самотестирање, според агенцијата со седиште во Хаг.

„Стигнавме до точка на пукање“, изјави директорката на Европол, Кетрин Де Боле, за AFP.

„Влијанието врз животот на граѓаните, врз економијата и владеењето на правото е премногу важно. Токму тоа произлегува од овој извештај“, рече таа.

„Подолгото траење на пандемијата ќе изврши силен притисок врз европската и светската економија“, а очекуваната рецесија „може да формира сериозен и организиран криминал во следните години“, се вели во документот.

„Криминалците лесно се прилагодуваат на пандемијата“, рече комесарот за внатрешни работи на ЕУ, Илва Јохансон, на презентацијата на извештајот во Лисабон, бидејќи Португалија е претседател на Советот на ЕУ.

Многу кокаин, многу чист кокаин

Европол е загрижен и за зголемувањето на корупцијата поврзана со дрога, бидејќи „невидени количини на кокаин се шверцуваат во ЕУ од Латинска Америка, генерирајќи милијарди евра приходи“ за криминалните мрежи во двата региона.

Покрај тоа, чистотата на кокаинот е „поголема од кога било досега во ЕУ“.

Криумчарењето кокаин „ги храни криминалните структури кои ги користат своите огромни ресурси за да се инфилтрираат и поткопаат во економијата на ЕУ, јавните институции и општеството“, открива Европол.

Апсењата на шверцери во значајни европски пристаништа, како што се Антверп, Хамбург и Ротердам, овозможија рекордни заплени наркотици, како што беше заплената пратка кокаин од 23 тони кон крајот на февруари. Дрогата ја заплениле германските и холандските власти.

Криумчарењето на дрога е исто така коренот на зголеменото насилство и криминалците „повеќе не се плашат да користат огнено оружје, гранати и измачување“, рече директорката на Европол.

Здравствената криза која трае повеќе од една година ќе има силно влијание врз начинот на функционирање на организираните банди. Бизнисите ослабени од пандемија можат да станат лесен плен во очите на оние кои сакаат да ги користат за нелегални активности, како што е перењето пари.

Повеќе за извештајот на Европол прочитајте ТУКА.

реклама

Како изгледаат првите Viber стикери со македонски знаковен јазик?

Read more

Ненаситни за секс: Хороскопски знаци со најсилно либидо

Read more

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Read more

Какви промени да очекувате ако трчате редовно цел месец?

Read more

Свет

Новинарка во живо од бомбардирање во Газа: О Боже, морам да се тргнам!

Read more

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Read more

Фатен на камера – моментот на бомбардирање зграда во Газа

Read more

Москва ги замрзна банкарските сметки на Радио Слободна Европа/Радио Слобода

Read more
 

Вести

КОВИД биланс: 112 нови случаи од 4.196 тестирања

Читај повеќе
  • play_arrow

Новинарка во живо од бомбардирање во Газа: О Боже, морам да се тргнам!

Читај повеќе

Почнува вакцинацијата на пациенти со трансплантиран бубрег и кои одат на дијализа

Читај повеќе

Русија официјално ги прогласи САД и Чешка за непријателски држави

Читај повеќе

Претрес во Гази Баба, приведен дилер на дрога

Читај повеќе

Има повеќе слободни кревети од КОВИД пациенти на инфективните одделенија

Читај повеќе

Филипче: Верувам дека Заев повторно ќе го направи најдобриот тим

Читај повеќе
  • play_arrow

Фатен на камера – моментот на бомбардирање зграда во Газа

Читај повеќе
  • play_arrow

Напад врз медиумски работник да се третира како напад врз службено лице

Читај повеќе