Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Германскиот невролог Ерих Ридерер соопшти нови детали за здравствената состојба на Ф1 легендата Михаел Шумахер кој беше тешко повреден во 2013 година.

Шумахер доживеа несреќа при скијање на Алпите и во изминативе седум години се појавуваа многу малку и многу скудни информации за здравствената состојба на светски познатиот пилот на Формула 1.

Сега неврологот Ридерер во изјава за италијански Corriere dello Sport конечно подетално ја опиша состојбата на седумкратниот светски шампион.

„Михаел Шумахер е буден, дише, имав убав срцев ритам. Најверојатно може и да седне, дури и да направи некои мали потези, но мислам дека тоа е најмногу што може да направи“, рече тој.

Неврологот смета дека повредите со кои се здоби Шумахер се трајни и „нема реверзибилен процес кој би го довел во состојба како претходно“.

“Тој е во еден вид вегетативна состојба, што значи дека е буден, но не комуницира“, рече германскиот доктор.

URL
реклама

Какви тенкови им прати Русија на Србите?

Read more

На почетокот на ноември ни се заканува медиумски мрак

Read more

Три хороскопски знаци кои најтешко ја поднесуваат самоизолацијата

Read more

Цицлест четврток

Read more

Живот

Најмудрите цитати на Бил Гејтс - за вакцините, за знаењето, за животот

Read more

Јапонски експериментален воз достигна брзина од 382 км/ч

Read more

Три хороскопски знаци кои најтешко ја поднесуваат самоизолацијата

Read more

Поглед во најубавиот парк во светот

Read more

Магазин

Нацистички униформи и оружје украдени од музеи во Холандија

Читај повеќе

Најмудрите цитати на Бил Гејтс - за вакцините, за знаењето, за животот

Читај повеќе
  • filter

Норвешка: 24 интересни факти за најсеверната земја во Европа

Читај повеќе

Франција е кралица на кружните текови

Читај повеќе
  • play_arrow

Јапонски експериментален воз достигна брзина од 382 км/ч

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пита со шампињони и моцарела

Читај повеќе
  • play_arrow

Руски диви „хакери“ бираат победник помеѓу Трамп и Бајден

Читај повеќе

Три хороскопски знаци кои најтешко ја поднесуваат самоизолацијата

Читај повеќе
  • filter

Идеи за есенски декорации за домот

Читај повеќе