Од преголема концентрација стануваме уморни, научниците открија зошто

Долготрајната концентрација обично нè уморува, иако не вршиме физичка активност. Научниците ја открија можната причина за тоа, односно како менталниот умор влијае на одлучувањето.

Во текот на интензивен повеќечасовен ментален напор во еден дел на мозокот, познат како префронтален кортекс, се собира невротрансмитер глутамат. Тоа подрачје на мозокот е активно кога правите планови или решавате сложени проблеми.

Когнитивен умор

Насобирањето глутамати предизвикува когнитивен умор што нè тера да се насочиме кон активности кои повеќе нè задоволуваат, открија научниците во студија објавена во Current Biology.

Резултатите покажуваат дека когнитивната работа доведува до функционални промени во мозокот. Во тој процес, уморот е средство за постигнување на целта, бидејќи предизвикува луѓето да прекинат со работата, дозволувајќи мозокот да продолжи со општите функции.

Во истражувањето научниците користеле посебни постапки кои овозможиле следење на концентрацијата на одредени молекули во мозокот неколку пати дневно. Работеле со две групи испитаници: едните решавале тешки задачи, додека другите лесни когнитивни вежби.

Зголемување на концентрацијата на глутамат

На крајот на денот менталниот напор резултирал со поголема концентрација на глутамат во префронталниот кортекс за разлика од лесната когнитивна работа.

Сепак, откако стимулацијата завршила, дошло до релативно брз пад.

реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Здравје

Кој зеленчук е здраво да го јадете свеж, а кој зготвен?

Read more

Како да спречите главоболка предизвикана од промени на времето?

Read more

Млечни производи кои го намалуваат ризикот од дијабетес

Read more

Зошто некои идни татковци чувствуваат симптоми на бременост?

Read more
 

Магазин

Русинката Наталија Кузнецова е најсилната жена во светот

Читај повеќе
  • filter

Ѕирнете во луксузниот стан на Џенифер Лоренс во Њујорк

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите вежби за цврсти раце и грбни мускули

Читај повеќе

Зошто мајките во Холандија се најсреќни?

Читај повеќе
  • filter

Норвешка убавица: Фрида Асен

Читај повеќе

Научна метода како да го заспиете бебето за 13 минути

Читај повеќе

Кој зеленчук е здраво да го јадете свеж, а кој зготвен?

Читај повеќе

Како да спречите главоболка предизвикана од промени на времето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Читај повеќе