Океаните кријат планини од скриен шеќер

Скриени во длабочините и под брановите, океаните содржат огромни резерви шеќер за кој претходно воопшто не сме биле свесни, тврдат научници.

Благодарение на ново истражување, научници открија дека морска трева на дното на океаните содржи огромни количини слатки материи. Шеќерот е присутен во форма на сахароза, главна состојка на шеќерот што се користи во кујната, а морската трева го испушта на океанското дно и област која е всушност слој од корени наречен ризосфера. Тоа значи дека концентрацијата на шеќер на морското дно околу 80 пати е поголема од вообичаено.

Под морската трева низ светот би можело да има до 1,3 милиони тони сахароза, тврди тим истражувачи.

„Морската трева произведува шеќер во текот на фотосинтеза. Во просечни светлосни услови овие билки го користат го користат шеќерот што го произведуваат за сопствениот метаболизам и раст. Но, во услови на поголема количина светлина, на пример во текот на лето, билките произведуваат повеќе шеќер од што можат да го искористат или складираат, така што го ослободуваат вишокот сахароза во ризосфера“, вели Никол Дублиер, морски микробиолог од Институтот Макс Планк во Германија.

Изненадувачки е фактот дека овој шеќер не го консумираат микроорганизмите во опкружувањето.

Тагови
реклама
Фото: Кајгана

Размислувате да земете кредит – каква каматна стапка да изберете: фиксна или променлива?

Read more

Џамија во Берлин развеа знаме со виножито

Read more

НБА ѕвездата Бриџис брутално ја претепал сопругата

Read more

Најсмешниот виц во светот, научно докажано

Read more

Наука

Откриен чуден спирален објект кој се врти околу центарот на нашата галаксија

Read more

Научници од MIT предложија вселенски штит за „ладење“ на Земјата

Read more

Откриен лек што го убива ракот со изгладнување

Read more

Нешто чудно се случува со Сонцето, можеби погрешно го набљудуваме

Read more
 

Гик

Откриен чуден спирален објект кој се врти околу центарот на нашата галаксија

Читај повеќе

Досега мапирано речиси 25% од морското дно на Земјата

Читај повеќе

5 нови откритија за ѕвездите и галаксиите кои ни ги донесе Gaia

Читај повеќе

Научници од MIT предложија вселенски штит за „ладење“ на Земјата

Читај повеќе

Instagram ја продолжува борбата со TikTok: Секое видео станува Reel

Читај повеќе

Трагите од вонземски живот на Марс се веројатно повеќе од 2 метра под површината

Читај повеќе

Проституцијата и инфантицидот во древниот Рим

Читај повеќе

Археолози тврдат дека го нашле гробот на викингшкиот крал Синозабиот

Читај повеќе

Дали знаете колку ви е заштитен смартфонот од вода?

Читај повеќе