Opel го претстави новото Movano: Електрично, иновативно и ефикасно

Новиот Opel Movano е подготвен за сите тешки услови на работниот век што го очекуваат. Со широк избор на каросериски стилови, до 17 м³ товарен простор и носивост до 2 тона, најголемото лесно комерцијално возило на Opel сега е поимпресивно од кога било досега.

Новото Movano ги задржува сите водечки квалитети во класата, а згора на тоа се додадени и некои нови, како што се напредните системи за помош на возачот кои за прв пат овозможуваат автоматизирано возење на ниво 2.

Пред сѐ, Opel ја продолжува својата стратегија за електрификација со новиот модел Movano Electric, кој нема локални емисии - со поголема моќност и подолг опсег на возење. Новиот електричен транспортер го придвижува исклучително моќен електромотор со моќност од 200 kW / 270 КС и вртежен момент од 400 Nm. Благодарение на новата батерија од 110 kWh, новиот Movano Electric може да помине до 420 километри (WLTP1) без да застане да се полни. Тој е способен и доверлив партнер дури и на подолги патувања. Дополнителна разновидност е обезбедена со приклучок од 230 V на таблата со инструменти што овозможува напојување или полнење на електрични уреди.

Внатрешноста на возилото е фокусирана на поврзаноста, ергономијата и удобноста. Редизајнираниот кокпит има инфозабавни системи со до 10-инчен екран на допир во боја. Можно е безжично полнење на паметен телефон, како и влегување и стартување без клуч. Разновидната клупа Eat & Work (достапна како опција) може да се користи и како работна површина. Гледано однадвор, се издвојува новиот и модерен лик на Movano, кој е насочен кон иднината. Неговиот освежен преден и заден дизајн е типичен за марката, но нуди дополнителна опција за LED фарови.

реклама

„Златна крвна група“ – ја имаат помалку од 50 луѓе во светот

Read more

4 намирници што го зајакнуваат имунитетот можат да го продолжат животот

Read more

Подгответе се за пролет: 5 парчиња што мора да ги имате во вашата гардероба

Read more

Излезе трејлер за филмот со жешката секс сцена на Елизабет Харли во режија на син ѝ

Read more

Авто новости

Какви промени воведува ЕУ за европската возачка дозвола?

Read more

Илон Маск најавува 0-100 км/час за помалку од секунда

Read more

Кои половни автомобили најчесто се со вратена километража?

Read more

10 работи кои автомеханичарите никогаш не би ги направиле со својот автомобил

Read more
 

Автомобили

Какви промени воведува ЕУ за европската возачка дозвола?

Читај повеќе

Илон Маск најавува 0-100 км/час за помалку од секунда

Читај повеќе

Кои половни автомобили најчесто се со вратена километража?

Читај повеќе

10 работи кои автомеханичарите никогаш не би ги направиле со својот автомобил

Читај повеќе

Како да се ослободите од кондензација и влага во автомобилот?

Читај повеќе

Renault Scenic E-Tech е автомобил на годината во Европа

Читај повеќе

Што значат бројките и буквите на гумите?

Читај повеќе
  • filter

Подновен најмалиот Audi - што има ново?

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Поблиску до ѕвездите со концептот Chrysler Halcyon

Читај повеќе