Пациентите по COVID-19 страдаат од посттрауматско нарушување, анксиозност и кошмари

Новите податоци сугерираат на околу една третина од пациентите кои преживеале COVID-19, по болеста се борат со симптоми на посттрауматско стресно нарушување (ПТСН). Некои пациенти пријавиле дека се бореле и со анксиозност и кошмари по боледувањето.

ПТСН може да се појави кај луѓе кога симптомите на психолошка траума го нарушуваат секојдневното функционирање и траат повеќе од еден месец.

Според една италијанска студија објавена во списанието JAMA Psychiatry, дури една третина од луѓето кои преживеале COVID-19 исто така може да имаат ПТСН. Студијата опфатила 381 пациент, а резултатите сугерираат дека жените може да бидат повеќе склони кон ПТСН.

Резултатите покажале дека 115 лица или 30% имале ПТСН. Некои други дијагнози, како што се епизоди на депресија (17% од испитаниците), анксиозно растројство (7%) и психотично нарушување (0,2%), исто така, биле пријавени кај некои субјекти.

Оваа студија е во согласност со другите студии кои ги проучувале невролошките последици од COVID-19. Досегашните студии покажаа дека некои пациенти можно е да се борат со кошмари и анксиозност со месеци по болеста.

„Ова е загрижувачко“, изјави за CTV News д-р Делфина Јанири, психијатар од Универзитетската болница Гемели и главен автор на студијата.

Со оглед на тоа што пандемијата на коронавирус сè уште трае, заздравувањето дополнително се отежнува. Лекарите откриле дека ако не се лекува, ПТСН по COVID-19 може да доведе до депресија, анксиозност и злоупотреба на супстанции во обид да се справат со симптомите.

Истражувачите кои ја спроведоа гореспоменатата италијанска студија наведуваат дека ограничувањето на студијата е мал примерок, но дополнителни пообемни студии може да откријат повеќе информации што би помогнале во превенција и третман на овие дијагнози.

реклама

Ќе пукне ли? Русите распоредија војска, Америка испрати два воени брода

Read more

Се појави нов опасен тренд

Read more

Дали можете да пиете андол и аспирин откако сте примиле вакцина AstraZeneca?

Read more

Милијарда долари за да може Ever Given да излезе од Суецкиот Канал

Read more

Здравје

Јогуртот и кефирот прават чуда за имунитетот

Read more

Истражување: Лекови базирани на антитела штитат од COVID-19

Read more

Боледувањето од британскиот сој не е толку тешко како што се стравуваше

Read more

Корисни трикови како да се ослободите од мачнина

Read more
 

Магазин

  • filter

Како ќе изгледаа денес да беа живи: Елвис, Мерилин, Ленон, Дијана...

Читај повеќе

Јогуртот и кефирот прават чуда за имунитетот

Читај повеќе

Три работи во домот коишто треба почесто да ги чистите

Читај повеќе

Најдобри години за брак: Лавовите не се даваат до 38, Ракот рано скока во тавче

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да ги избелите забите на природен начин?

Читај повеќе

Истражување: Лекови базирани на антитела штитат од COVID-19

Читај повеќе

Сахара и Антарктик се послични отколку што мислиме

Читај повеќе

Боледувањето од британскиот сој не е толку тешко како што се стравуваше

Читај повеќе

Идеја за денешниот ручек: Полнети пилешки гради

Читај повеќе