Пет причини зошто одењето по песок е здраво

Б.С.Б.
/ 17.08.2022 / 09:26

Освен пливањето, постои уште една корисна активност на одмор за која телото ќе ви биде благодарно, а тоа е одењето боси по песок.

Зошто треба да одите боси по песок и едноставно да уживате во прошетката?

Тренинг за неколку мускулни групи

Одењето по песок е необично оптоварување за телото, освен секако ако не живеете покрај море и тоа го правите секој ден. Оваа активност вклучува неколку групи мускули одеднаш. Не се активирани само стапалата, зглобовите и мускулите на нозете, туку и мускулите на задникот и стомакот.

Бавната, но долга прошетка покрај песочна плажа ќе ви ги тонира мускулите на нозете.

Ефикасно трошење калории

Според истражувањата, одењето по мека, нерамна површина може да согори многу повеќе калории отколку одењето по рамна површина. Тоа е поради фактот дека се вклучени повеќе мускули,

Добро расположение

Докажано е дека одењето по песок поттикнува производство на ендорфин, хормон на среќата.  Тој не само што ќе ви го поправи расположението и ќе ве направи посреќни, туку и служи како одлична превенција од депресивни состојби.

Природен спа третман

Песокот е одличен природен пилинг. Контактот на стапалата и песокот ја поттикнува циркулацијата на лимфата, што е одлична превенција од васкуларни болести и проширени вени. Вдишувајќи го морскиот воздух, го полниме телото со јод кој е неопходен за сјајна кожа.

Намалување на стресот

Прошетката и контактот со природата, во случајов со песокот, овозможува полнење на резервите енергија, намалување на нивото на стрес, стимулирање на имуниот систем и подобрување на квалитетот на сон.

реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Фит

Како да вежбате за да ги стопите „спојлерите“?

Read more

Утринска навика поради која хормоните ви дивеат и се дебелеете

Read more

Несвесна грешка при изборот на појадок придонесува за дебелеење

Read more

Зошто велосипедот треба да стане вашето редовно превозно средство?

Read more
 

Магазин

Кое време од денот е најдобро за секс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Канаѓанец го собори светскиот рекорд за брзо јадење лути пиперчиња

Читај повеќе

Зошто треба да ја миеме бананата пред да ја излупиме?

Читај повеќе

Лекари објаснија што се случува во телото кога ќе се откажеме од кафе

Читај повеќе
  • filter

Ретро-футуризам: Илон Маск гради мегабензинска станица со кино и ресторани каде ќе работат роботи

Читај повеќе

Заеднички живот: Дали сте подготвени да се преселите под ист покрив?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
  • filter

Скопски моден фестивал и Моден викенд Скопје го размрдаа модерно Скопје

Читај повеќе

Особини по кои ќе ги препознаете емоционално незрелите родители

Читај повеќе